Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Instagram’daki Telif Hakları Konusu, İlginç Bir Davayla Artık Çıkmaza Girdi!

Geçtiğimiz günlerde ilginç bir telif hakkı davası, oldukça karmaşık olan Instagram’daki telif hakları konusunu tekrar gündeme getirdi. Newseek adlı derginin fotoğraf sanatçısından izin almadan Instagram’daki gönderisini kullanması mahkemeye taşındı. Fotoğraf sanatçısı, dergiyi dava ederken dergi yönetimi, görselin Instagram’dan alınmasıyla alt lisans sağlandığını ve bunun ihlal olmadığını savundu.
Geçtiğimiz günlerde Newsweek, paylaştığı bir haberde Elliot McGucken isimli bir fotoğrafçının Ölüm Vadisi Ulusal Parkı’nda çektiği, yoğun yağmur sonucu oluşan nadir bir göl fotoğrafını kullandı. Bu fotoğrafın kullanımı, fotoğraf sanatçısı Elliot McGucken’ın dergiye telif hakkı davası açmasıyla sonuçlandı.

Newsweek’in Elliot McGucken’a yaptığı telif hakkı izni başvurusu fotoğrafçı tarafından reddedildi. Dergi, bu fotoğrafı Elliot McGucken’ın Instagram paylaşımından kendi sitelerine yerleştirerek yayınladı. Elliot McGucken ise bu olay sonrasında bu paylaşıma izin vermediği gerekçesiyle Newsweek’e telif hakkı ihlali davası açtı fakat Newsweek bu davaya karşılık olarak, telif hakkını direkt olarak Instagram’dan alabildiklerini belirtti.

Related posts

Dünyanın En Büyük Sosyal Medya Platformu Kullanıcıları Facebook’u Neden Terk Ediyor?

Meryem ACAR

Instagram, Haber Kaynağı Olarak Twitter’ı Tehdit Mi Ediyor?

Yağmur Kübra Yazıcı

Enes Batur Artık YouTube’a Video Yükleyemeyecek

Fatih Akgün

Yorum Yap