Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Instagram’dan Yeni Özellik: Kendini Silen Mesajlar

Instagram, Snapchat’i popüler yapan özellik üzerinde çalıştığını bildirildi: Kendini silen mesajlar. Instagram, her konuştuğunuzda sohbet dizisini temizleyen kısa mesaj özelliğinin prototipini geliştirdi ve şu an test ediyor. Instagram bu geçici mesajlar özelliği için şirket cephesinden de bir açıklama yapıldı.

Twitter ve Facebook da aynı özellikler test ediliyor

Geçici mesaj özelliği, diğer sosyal medya platformlarında da oldukça popüler. Twitter da bu ayın başlarında kullanıcılarına 24 saat içinde kaybolan metin, fotoğraf ve video yayınlamalarını sağlayacak bir özelliği test ettiğini duyurdu. Bu özellik, insanların düşüncelerini çevrimiçi paylaşırken daha rahat hissetmelerini sağlayabilir.

Snapchat  Facebook’un 3 milyar dolarlık satın alma teklifini reddetmişti.Bu reddin ardından Facebook, 2014 yılında  Slingshot adlı insanların kısa saniyeler içerisinde fotoğrafları ve videoları birbirleriyle paylaşmasına izin verien kendi geçici mesajlaşma uygulamasını geliştirerek Snapchat’e bu pazarda meydan okumaya çalıştı.  Ancak uygulama yeterli ilgiyi göremediği için Facebook bir yıl sonra uygulamayı kaldırdı.

Instagram için geçici mesajlar dönemi başlayacak

Şimdi de Instagram, Snapchat’in bu popüler özelliği üzerinde çalıştığını bildirildi.  Daha yayınlanmayan özellik ilk olarak Instagram’ın Android uygulamasında geçici mesajlaşma üzerinde çalıştığı mühendis Jane Manchun Wong tarafından tespit edildi. Uygulamanın daha deneyim aşamasında  göründüğünü de ekledi.

Instagram  ise Wong’un yaptığı bu keşfi doğruladı.

Instagram, “Mesajlaşma deneyiminizi geliştirmek için her zaman yeni özellikler geliştiriyoruz.” dedi. “Bu özellik hâlâ geliştirme aşamasındadır ve henüz harici olarak test edilmemektedir.” dedi.

 

Instagram’da geçici mesajlaşma bölümü nasıl çalışır?

Kendini silen mesajlar bölümüne, Instagram direkt mesajlar üzerinden giriliyor. Açılan kısmı hızlıca kaydırarak girildiğinde boş ileti sayfası olarak açılan karanlık mod penceresine alınıyor. Kullanıcılar bu pencereyi kapattıklarında, kendilerinden veya sohbet ettiklerinden gelen mesajlar kayboluyor. Bu özellik tıpkı mesajı her iki taraf gördükten sonra sohbeti silen Snapchat ile benzer özellikler taşıyor.

Şimdilik bu özelliğin resmi olarak ne zaman sunulacağı konusunda bir tarih belirtilmedi. Bazı özellikler hiçbir zaman prototip aşamasından çıkmayabiliyo ancak bu özellik birkaç ay sonra uygulamaya konulabilir gibi duruyor.

Related posts

İletişim Başkanlığı’ndan sosyal medya kullanıcılarına Corona virüsü uyarısı!

Fatih Akgün

Sosyal medya platformlarına 10’ar milyon TL ceza kesildi!

Vildan Çelik

Facebook Campus İle Facebook Özüne Dönüyor!!

M. Büşra Kaya

Yorum Yap