Teknolojix Haber
İNTERNET

Instagram’ın Kurucularından Koronavirüs’e Karşı Yeni Site!

Instagram’ı kuran iki önemli isim, Kevin Systrom ve Mike Krieger, şimdi de Koronavirüs salgınına el attı; bu yeni siteyi hayata geçirdi.

 

Instagram kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger, Facebook’tan ayrılmalarından beri ilk ortak ürünlerini sundular.

Ama bu ürün bir sosyal ağ değil. İkili, ABD’nin her bir eyaletinde COVID-19‘un yayılmasına karşı mücadele çabalarını takip eden bir site olan Rt.live’ı yayımladılar.

Krieger’in TechCrunch’a söylediğine göre proje, Systrom’un Rt’yi (herhangi bir enfekte kişi tarafından enfekte edilen ortalama insan sayısı) hesaplamaya yönelik açık kaynaklı yaklaşımını günlük olarak kullanıyor ve bir eyaletin ne kadar iyi mücadele ettiğini gösteriyor. Rt değerinin 1’in altında olması, hastalığa karşı mücadelenin başarılı olmakta olduğunu gösteriyor.

 

Ayrıca site, normalde bu tarz takip araçlarında pek görülmeyen bir şekilde veriyi takip etmenize de olanak tanıyor. Bölgeye, yeniliğe, yerinde kalma kararlarına (tahmin edilebileceği gibi evde kalma kararlarının bulunmadığı eyaletlerde durum genellikle daha kötü oluyor) göre filtrelenebiliyor. Bu da ABD’nin salgın ile nasıl mücadele ettiğine yönelik sadece vaka oranlarına bakmaya göre daha fazla avantaj sağlayabilir ve gelecekteki araştırmalar için de yararlı olabilir.

Rt.live, belirli bir oranda Instagram üzerindeki çalışmaların sonucu olarak tanımlanabilir. Systrom, Instagram’ın “patlamasına” yardımcı olan sistemleri geliştirdiği sırada virallik üzerine çalışmalar yapıyordu. Her ne kadar insanlar sosyal ağların yıkıcı etkileri hakkında şikayet etseler de, COVID-19 kontrolü için faydalı olabiliyorlar ve strateji değiştirme zamanlarının belirlenmesini tetikleyebiliyorlar.

Related posts

TürkNet Kullanıcıları İnternete Erişim Sorunları Yaşıyor

Fatih Akgün

İnternette geçirilen sürede dünya ortalamasının maalesef üzerinde kaldık

Fatih Akgün

E-ticaret sayesinde tekstil sektörü ayakta kaldı

Fatih Akgün

Yorum Yap