Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA YAPAY ZEKA

Instagram’ın Yapay Zekalı ‘Yanlış Bilgi’ Özelliği, Tepki Topladı

Instagram’ın ‘Yanlış Bilgi’ Özelliği, Bazı Kullanıcıların Tepkisini Çekti..

Facebook bünyesinde bulunan sosyal medya uygulaması Instagram, sahte olduğu belirlenen paylaşımlar için yapay zeka ile çalışan yeni bir uygulama başlattı. Platforma eklenen bu yeni ‘yanlış bilgi’ özelliği’, bazı kullanıcıların tepkisini çekti.

Instagram, yanlış bilgi ve sahte haberlerle mücadele etmek için geliştirdiği yeni özelliğini sistemine ekledi. Bu özellik sayesinde sahte veya yanıltıcı olduğu belirlenen paylaşımlar işaretleniyor ve kullanıcılara bu konuda bilgi veriliyor.

Instagram’ın bu tarz bir özelliği platformuna eklemesi gerçekten oldukça güzel ancak bazı kişiler sistemin çok ileriye gidip gitmediğini ve belirli fotoğraf türlerini paylaşmayı ve görüntülemeyi zorlaştırıp zorlaştırmadığını merak ediyor. San Francisco’da yaşayan bir fotoğrafçı olan Toby Harriman, ilk kez birkaç gün önce Instagram’da dolanırken karşılaştığı bu yanlış bilgi uyarısı hakkında birkaç küçük araştırma yaptı.

Gönderiyi kaplayan ‘yanlış bilgi’ uyarısından sonra gerçek fotoğrafı gören Harriman, paylaşımın aslında renkli dağlarda duran bir adamın fotoğrafı olduğunu fark etti. Konu üzerine bir yazı yazan Harriman, Instagram’ın dijital sanatı yanlış bilgi olarak işaretleyebileceğini söylüyor.

Instagram, üçüncü parti bilgi denetleyicileriyle hangi gönderilerin paylaşılacağını belirlemek için “Topluluğumuzdan ve teknolojimizden gelen geri bildirim kombinasyonunu kullanıyoruz” diyor. Bu üçüncü parti denetleyiciler, bir fotoğrafın sahte olduğunu belirlerse paylaşım, herkese açık bir şekilde görünmeden önce üzerinde yanlış bilgi şeklinde bir bildirimle geliyor.

Yanlış bilgi bildirimine rağmen gönderiyi görmek isteyen kullanıcılar, ‘Fotoğrafı Gör’ butonuna dokunarak orijinal gönderiye erişebiliyorlar. İşin kötü yanıysa sahte olarak nitelendirilen bu fotoğraflar, Keşfet ve #hashtag sekmelerinden de kaldırılıyor.

Related posts

Facebook ve Instagram’daki Yasaklı Konu Etiketinin Yanlışlıkla Engellendiği Açıklandı!

Fatih Akgün

Beyin Aktivitesini Metne Dönüştürebilen Bir Yapay Zeka Geliştirdi

Fatih Akgün

Jenga’da İnsanı Yenmek İçin Mücadele Eden Robotlar

Fatih Akgün

Yorum Yap