Teknolojix Haber
DONANIM OYUN

Intel, AMD ve Nvidia: Çip Sıkıntısı Devam Edecek

nano-işlemci_2

Teknoloji dünyasının liderleri, mevcut arz sıkıntısından kurtulmanın neredeyse bir yıl (en azından) olacağını söylüyor.

Devam eden çip sıkıntısı, bilgisayarlardan Cameros’a kadar her şey için düşük stok ve yüksek fiyatlara neden oluyor. Ne yazık ki, yakın zamanda bu durum değişmeyecek. Intel’in üçüncü çeyrek mali kazançlarını duyurmak için hissedarlara konuşan Intel CEO’su Pat Gelsinger, kıtlığın en erken 2023’e kadar bitmesini beklemediğini söyledi.

Gelsinger, CNBC’ye verdiği demeçte , “Şu anda en kötü durumdayız, gelecek yıl her çeyrekte kademeli olarak daha iyi olacağız, ancak 2023’e kadar arz-talep dengesine sahip olmayacaklar” dedi . Intel kısa süre önce çip kıtlığının dizüstü bilgisayar satışlarını aşağı çektiğini söyledi ve bu tatil sezonunda cazip PC fırsatları bulmanın zor olabileceği konusunda uyardı .

2023 te Azalabilir ama devam edecek

Chip ticaretinin diğer devleri bir dereceye kadar hemfikirdir. Ağustos ayında benzer bir kazanç çağrısında, Nvidia CEO’su Jensen Huang yatırımcılara tedarik zinciri sorunlarının 2022’nin “büyük çoğunluğu” için devam etmesini beklediğini söyledi. Nvidia’nın ekran kartları neredeyse iki yıldır şok edici bir arz sıkıntısı yaşıyor ve ikici el piyasası bunu gösteriyor. Scalper’lar, kripto para madencileri ve ara sıra PC oyuncuları, perakende pazarında mevcut olan birkaç GPU’yu elde etmek için savaş hızla yükseliyor.

Intel ve Nvidia’nın PC dünyasındaki birincil rekabeti, biraz daha iyimser olsalar da aynı fikirde. Eylül ayındaki Kod Konferansı’nda konuşan AMD CEO’su Lisa Su , çip sıkıntısının ilk yarıda “yoğun” olduktan sonra 2022’nin ikinci yarısında “daha az şiddetli” hale geleceğini öngördü.

Orada bitmiyor. Qualcomm , ARM , Samsung ve Apple’daki liderler , çip sıkıntısının 2022’ye kadar devam edeceği ve daha uzun tahminler için farklı seviyelerde karamsarlıkla devam edeceği konusunda hemfikir. Endüstriyel güçler, genişletilmiş üretimle arzı artırmaya çalışırken, yasa koyucular değişen derecelerde başarı ile onlara yardım etmeye çalışıyor . Ancak fikir birliği, önümüzdeki yıl içinde çip olan hemen hemen her şey için yüksek fiyatlar ve sınırlı stok görmeye devam edeceği yönünde.

Related posts

Google Stadia Nedir?Türkiye’ye Nezaman Gelecek.

Murat Yap

Sony’nin Abonelerine Bir Sürprizi Var!!

Fatih Akgün

GTA V Online’a Ücretsiz Silahlar ve Bonus Ödüller Geldi!

Fatih Akgün

Yorum Yap