Teknolojix Haber
BİLİM YAPAY ZEKA

Intel, Bilgisayarda Koku Almaya Bir Adım Daha Yaklaştı

Intel, nöromorfik programlama uygulamaları kapsamında, yayımladığı yeni araştırmada, koku almanın ne demek olduğunu ayırt ederek, bu beceriyi taklit edebilen bir algoritma geliştirdiklerini paylaştı. Bu yeni araştırma ile  insan beyninin çalışma şekillerini, bilgisayar çiplerine kopyalamaya bir adım daha yaklaşıldığını söyleyebiliriz.

Nöromorfik; bilgisayarların biyolojik beyin gibi düşünmesini ve bilgiyi işlemesini sağlamaya çalışılmasıdır. Beynin çalışma prensiplerini alıp, bunu silikon üzerine uygulamak diye  tanımlanabilir.

İntel şirketi, Cornell Üniversitesi ile birlikte yürüttükleri çalışmada, şirketin nöromorfik programlama takımı, memeliler üzerindeki gözlemlerden yola çıkarak, farklı kokuları tanımlamaya ve ayırt etmeye çalışan koku alma duyusuna ait çalışma sistemini matematiksel bir algoritmaya yansıttığını açıkladı.

 Bu sistem  nöromorfik programlama çipi üzerine yerleştirildi

Araştırmacılar memelileri inceleyerek koku alma sisteminde 450 çeşit reseptörün bulunduğunu, havadan gelen koku moleküllerini beyne gönderirken aktif olduklarını, beyne gittiğinde ise birbirine bağlı birtakım nöronların elektrik titreşimleri yaratarak, belli bir kokunun hissini yarattığını keşfettiler.

Daha sonrasında ise bu sistem, Intel’in nöromorfik programlama çipi üzerine yerleştirildi.

 

nöromorfik çip

 

Intelin bütün koku alma sistemini çip üzerine aktarması daha çok uzak görünse de, şirket bu sistemi geliştirmek için çalışmalarına azimle devam ediyor.

Related posts

Sperm ve yumurta olmaksızın ‘yapay embriyolar’ oluşturmayı başaran TÜRK!

Büşra Seyhan

Dünyanın en hızlı yapay zekasına sahip süper bilgisayarı Nvidia yapacak

Fatih Akgün

Bill Gates’ten ABD’ye Kötü Haber

Fatih Akgün

Yorum Yap