Teknolojix Haber
DONANIM

Intel geliştirdiği yeni yonga Horse Ridge

Intel geliştirdiği yeni yonga Horse Ridge

Intel geliştirdiği yeni yonga Horse Ridge çipi Kuantum bilgisayarlar için tasarlandı.

İşlemcileri üreten öncü firmalar arasında yer alan Intel geliştirdiği yeni yonga Horse Ridge çipini duyurdu.

Horse Ridge ismini verdiği  çip, kuantum bilgisayarlarında birden çok kübiti kontrol edebilecek kriyojenik bir denetleyici. Gerçek anlamda güvenilir ve kullanılabilir bir kuantum bilgisayarının temelini yonganın oluşturacağını öne süren firmaya göre; bu diğer üreticilerin gözünden kaçıyor.

Intel’e göre Kuantum bilgisayarlar aynı anda birçok kübiti kontrol edebilecek yeteneğe sahip. Bu yonga, Hollanda’nın Delft Teknik Üniversitesi bünyesindeki QuTech ve Hollanda’nın Uygulamalı Bilimsel Araştırmalar Kuruluşu ve  İNTEL’in  işbirliğiyle geliştirildi.

Intel laboratuvarından Stefano Pellerano ve yeni Horse Ridge yongası.

Kuantum bilgisayarlarda kübitler, mutlak sıfır seviyesine (–273,15 °C) yakın soğutucularda (kriyojenik odalarda) tutuluyor ve soğutucunun dışında bulunan bir kaynaktan gelen mikrodalga atımlarla kontrol ediliyor. Yani her biri üzerinde, dışarıda bulunan denetleyiciye bağlı kablolar mevcut.

Intel’in yeni yongasına ; kriyojenik kontrol yongası adını  vermesinin sebebi ise soğutucuya kübitle birlikte giriyor ve böylece kablolara gerek kalmıyor.  Ayrıca bu yeni denetleyicinin boyutuda şuanda kullanılanlardan daha küçük. Intel, Horse Ridge yongası ile binlerce, hatta milyonlarca kübitin kontol edilebilmesini sağlayacak yeni bir altyapı oluştuğunu ve kuantum bilgisayarlarının minyatürleştirilmesine olanak tanıyabileceğini belirtiyor. Şirket ayrıca kuantum bilgisayarlarının tasarımında da bir değişiklik yaparak kriyojenik odalardaki sıcaklığı birkaç derece artırmayı başardı. Bu sıcaklık, yeni yongadan yayılan sıcaklığın kübitleri etkilemeyeceği seviyede. Intel, gerçek anlamda kullanılabilir kuantum bilgisayarlarının üretimi için daha uzun yıllar gerektiğini belirtiyor. Ulaştıkları bu noktayı ise “ilk kilometre taşı” olarak tanımlıyor.

Intel’in kuantum donanımından sorumlu müdürü Jim Clarke, “İlgi genellikle kübitler üzerinde olsa da; birçok kübiti aynı anda kontrol edebilme özelliği, sektör için bir meydan okuma idi. Intel, ticari kuantum sistemlerin ortaya çıkabilmesi için kuantum kontrolünün çok önemli olduğunu farketti. Bu yüzden kuantum hata düzeltme ve denetimine yatırım yapıyoruz. Horse Ridge sayesinde Intel, testleri hızlandırabilecek ve kuantum bilgisayarlarının potansiyelini gerçekleştirebilecek ölçeklendirilebilir bir denetleme sistemi geliştirmiş oldu” diyor.

Kaynak: PopulerscienceTürkiye

Related posts

Microsoft; Yeni Bir Güncelleme ile Gmail, Google Drive ve Google Takvim’i Outlook’a Getiriyor…

Meryem ACAR

Computex 2020 fuarı Ertelendi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Dünyanın en güçlü 14 inç oyun dizüstü bilgisayarı!

Fatih Akgün

Yorum Yap