Teknolojix Haber
DONANIM YAZILIM

Intel, yüksek performanslı Ponte Vecchio grafik işlemcisini tanıttı

Intel yüksek performanslı işlemler ve yapay zeka için geliştirilen Ponte Vecchio grafik işlemcilerini tanıttı. Intel’in yüksek performanslı GPU’sunun duyurusunu Intel Başkan Yardımcısı Raja Koduri gerçekleştirdi.

Adını Floransa’nın en meşhur köprüsünden alan Ponte Vecchio, yüksek performans ihtiyacı, modelleme, simülasyon ve yapay zeka eğitimleri için tasarlandı. Tanıtılan bu işlemcinin 7 nm teknolojisi ile üretilecek olması da önemli detaylardan biri.

Xe mimarisini kullanacak

Tanıtılan işlemciler, yüksek performanslı bilgi işlem ve yapay zeka için optimize edilmiş ilk Xe tabanlı grafik işlemci olması bakımından büyük önem taşıyor.

Intel yazılım tarafında da atılımlara imza attı. Yüksek performanslı bilgi işlem ve yapay zeka gibi çeşitli bilgi işlem mimarilerinin gücünden yararlanmak için birleşik ve ölçeklenebilir bir programlama modeli olan oneAPI‘yi piyasaya sürdü.

oneAPI, ayrı kod tabanları, çoklu programlama dilleri ve farklı araçlar ve iş akışlarının karmaşıklığını ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda performanstan da ödün vermiyor. Geliştiricilere seçtikleri mimaride birleşik ve açık bir programlama deneyimi sunuyor. OneAPI, aynı zamanda yazılımlar için bir uyumluluk, analiz ve hata ayıklama gibi yeni ve güçlü özelliklere sahip olması bakımından önem taşıyor.

Related posts

Fidye Yazılımı; Bitcoin Dolandırıcıları Corona Virüse Başvurdu…

Meryem ACAR

Google, Android İçin Ekim Ayı Güvenlik Yamasını Yayınlandı

Realme 6 ve Realme 6 Pro tanıtıldı! İşte Detaylar

Fatih Akgün

Yorum Yap