Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

INTEL’DEN YAPAY ZEKA HAMLESİ

Intel son derece önemli bir hamle yaparak bu alanda lider kuruluşlardan bir tanesi olma arzusunda.

Büyük şirketler herhangi bir alanda yatırım yapmak istediğinde, genellikle satın alma yoluna gider. Bunu en çok Apple yapsa bile, son dönemlerde Intel şirketi de böyle bir yöntem izliyor. İsrailli yapay zeka yonga üreticisi Habana Labs’ı satın aldığını söyleyen şirket, 2 milyar dolar harcadı.

Intel’in daha önce yapay zeka alanında Nervana Systems ve Movidius’u satın alarak yaptığı yatırımlar herkes tarafından konuşuluyordu fakat şirketin bu tür satın alma işlemlerine devam edip etmeyeceği tam olarak belli değildi. Ancak Intel buna devam edeceği yönünde son noktayı koydu.

2019 yılında yapay zeka kaynaklı gelirleri 3,5 milyar dolar civarında olan Intel, bunu 2024 yılında 24 milyar dolar seviyelerine çıkarmak istiyor. Şirketin en büyük gelir kalemlerinden biri hiç şüphesiz yapay zeka. Her yıl, yaklaşık olarak %20 oranında yapay zeka gelirinde artış sağlanıyor.

İsrailli yapay zeka yonga üreticisi Habana Labs şimdilik özel olarak yapay zeka faaliyetlerine devam edecek. Şirket, bağımsız olarak çalışmalarını sürdürecek ve yönetici takımına karışılmayacak. İlerleyen zamanlarda Intel bu konuda değişiklik yapması bekleniyor. Sizce Intel tarafından yapılan bu hamle, yapay zeka alanında ne tür değişikliklere neden olma potansiyeline sahip?

 

 

Related posts

CASİO NASA İÇİN UZAY TEMALI SAAT ÜRETTİ

Fatih Akgün

Apple’ın patronu Tim Cook’dan Açıklama!!

Fatih Akgün

Diyanet’in ”Ramazan” Mesajında Koronavirüs Detayı

Fatih Akgün

Yorum Yap