Teknolojix Haber
DONANIM

Intel’in Yeni Nesil Optane ve NAND SSD’si Detayları Açıklandı!

Intel’in yeni nesil Optane ve 144 katmanlı 3D NAND SSD’leri hakkındaki detaylar belli oldu. Teknoloji devi sonunda PCIe 4.0 destekli depolama birimleri üretecek.

Intel’in Non-volatile Memory Çözümleri Grubu, firmanın yeni nesil NAND ve 2. nesil Optane depolama birimleri hakkında yeni bilgiler yayınladı. Yeni nesil Optane, PCIe 4.0 uyumlu olacak. Yeni birimler hakkındaki bilgiler, Rob Crooke tarafından yapılan Keystone Harbor tanıtımında ortaya çıktı. Keystone Harbor da Intel’in bu yıl içerisinde piyasaya süreceği yeni SSD biriminin adı oldu.

Keystone Harbor, Intel’in en son SSD’si olacak. Bu SSD’de 144 katmanlı 3D NAND, QLC özelliği bulunacak. Firmadan gelen açıklamaya göre 2021 yılında ürettikleri bütün SSD’ler de 144 katmanlı yapıya sahip olacak. Firma bu yıl içerisinde tek portluk Alder Stream Optane SSD’yi de piyasaya sürecek.

Alder Stream Optane SSD, 2. nesil 3D Xpoint teknolojisini kullanacağını bunun da SSD’nin daha iyi performansa sahip olacağı tahmin ediliyor. Performansı artıran özelliklerden biri de önceki nesildeki tek katmanlı yapının yerini 4 katmanlı yapının alması olacak. Yeni kontrol ASIC’i ise SSD’nin PCIe 4.0 uyumlu olmasını sağlayacak. Bu sürücüler New Mexico’da Rio Rancho’da üretilecek.

Firmanın çip geliştirebileceği birden fazla tesisi bulunduğu söyleniyor ancak hangi tesiste ne kadar üretim yapılacağı henüz belli değil. Öte yandan Intel’in Micron ile tedarik zinciri anlaşması da bulunuyor. Yeni sürücülerin kapasiteleri henüz belirtilmemiş olsa da DC P4800X çift portlu sürücülerin 375 GB, 750 GB ve 1,5 TB versiyonları bulunuyor. Yeni nesilde ise 3 TB’ı görebiliriz.

Intel’e göre Optane teknolojisi oldukça dikkat çekiyor ve Fortune 500 listesindeki şirketlerin 200’ünden fazlası Optane kullandığı belirtildi. Mann ayrıca 2. nesil 3D XPoint DIMM’lerin kod adının Burlow Pass olduğunu da açıkladı. 

Related posts

Samsung Galaxy A70 özellikleri ve donanımı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Oyun bilgisayarı almak isteyenler Fiyatlar Değişiyor !

Fatih Akgün

Amatör veya Profesyonel TEK Kayıt Cihazı ZOOM Mikrofon

Murat Yap

Yorum Yap