Teknolojix Haber
İNTERNET

İnternet Alışverişi Yapmadan önce MERSİS numarasına dikkat edin!

Geçtiğimiz bu dönemden her zaman bahsediyoruz. Evlerimizde kaldığımız bu süre zarfında online alışverişin arttığının herkes farkında. Uzmanlar, buna karşılık olarak bir mağduriyet yaşanmaması için alışveriş öncesi satıcıların sitelerinde MERSİS numaraları olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, Son bir ay içinde internet üzerinden yapılan alışverişlerde yüzde 40’a varan bir artış olduğunu belirtti. Koronavirüsü salgını nedeniyle tüketicilerin son dönemde temel ihtiyaçlarının çoğunu internet üzerinden karşıladığını söyleyen Yılmaz, çok kritik bir uyarıda bulundu.

Herhangi bir sorun yaşanmaması için alışverişlerin kurumsal ve güvenilir siteler üzerinden yapılmasının fazlasıyla önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Satıcıların sitelerinde MERSİS numaraları olup olmadığı kontrol edilmelidir. MERSİS numarası bulunan siteler güvenilir sitelerdir” şeklinde konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen MERSİS, bir firmanın ticaret sicil kaydının, borcu olup olmadığının ve aktif olup olmadığının sorgulanmasını sağlıyor.

Dolandırıcıların, artan internet satışlarından faydalanmaya çalıştıklarını ve tüketicileri tuzağa çekmek için farklı yöntemler denediklerini belirten Yılmaz, Bağış toplama, faiz indirimi, borç erteleme gibi bahanelerle sahte internet sitelerine yönlendirilen tüketicilerin kredi kartı bilgilerini kaptırabilecekleri uyarısında bulunan Yılmaz, Özellikle telefon ve sahte sosyal medya hesapları üzerinden yapılan indirimli ve ucuz satışların cazibesine kapılmamak gerekir dedi.

Peki MERSİS numara sorgulama nasıl yapılır? 

  • MERSİS internet sitesini açın.
  •  Sağ üst köşedeki “Giriş” butonuna tıklayın.
  • Dört seçenekten birisini kullanarak giriş yapın,
  •  MERSİS ana sayfasının üstünde“Sorgular” seçeneğine tıklayın.
  • “Firma Sorgu” seçeneğine tıklayın.
  • Firma hakkında bildiğini tüm ayrıntıları girin,
  • Firma Ara” butonuna tıklayın.

Related posts

İnternet Hızı Türkiye’nin Ne Durumda?

Meryem ACAR

Her şey iptal olur, bu kupa iptal olmaz! 5 Mayıs’ ta başlıyor!

Fatih Akgün

GOOGLE, PLAY STORE’A YENİ KURALLAR GETİRİYOR!

M. Büşra Kaya

Yorum Yap