Teknolojix Haber
İNTERNET TEKNOLOJİ (Genel)

İnternet balonları Afrika’da uçmaya hazırlanıyor

Google’ın kardeş şirketi Loon, Uganda hükümetiyle hava sahasını kullanmak için anlaşma imzaladı. Şirketin bu anlaşmayla komşu Kenya’da internet balonlarını hizmete sokacağı belirtti.

Telkom Kenya operatörüyle yaptığı anlaşma sonrası Kenya’da altyapıyı kurmaya başlayan Loon’un, Uganda hava sahasına erişim sağlamasıyla balonların Kenya kırsalında yakında hizmete gireceği açıkladı.

Kenya’nın bazı kesimlerine internet hizmeti sunmak için Uganda hava sahasını kullanacak olan Loon balonları, ülkenin üzerinden her geçişi için Uganda hükümetine vergi ödemekle yükümlü olacak.

Ugandalı yetkililerin aktardığı bilgiye göre, Kenya’da ticari faaliyetlerine başlayan şirket, Ugandalı operatörlerle anlaşması ve yasal izinlerin tamamlanmasıyla daha sonra bu ülkede de hizmete başlayacak.

Güneş enerjisiyle çalışan ve kırsal nüfusa ulaşmak için yüksek irtifadan uçan bu balonların, geçişler için havacılık kuralları gereği bazı izinleri alması gerekiyor.

Yerel operatörlerin erişilemeyen bölgeleri kapsamasını sağlayan proje, gittiği ülkelerde tekelleşmeye yol açacağı ileri sürülerek eleştirilere maruz kalıyor.

Loon balonları, 2017 yılında Maria Kasırgası’nın vurduğu Porto Riko’da denenerek 100 bin kişiye internet erişimi sağlamıştı.

Related posts

Bu Dört İnternet Sitesi Hoşunuza Gidecek!

Fatih Akgün

Wikipedia’nın Alternatifini Rusya Planlıyor…

Meryem ACAR

Chroma Cihazlarınıza Razer FireFly V2 fare Matı Tam Uyum Sağlıyor…

Meryem ACAR

Yorum Yap