Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

İNTERNET VE AYNA ETKİSİ

İnternet sözcüğü Türk Dil Kurumu’na göre genel ağ önermisini yapmış.Toplumda ise genellikle net sözcüğü de kullanıldığını görürüz. Internet kelimesindeki ‘inter’ öneki İngilizce’de arasında ve karşılıklı anlamına geldiğinden ; Internet kelimesi, “kendi aralarında bağlantılı ağlar” anlamına da gelir.
İlk olarak kim buluyor dersiniz?Tabi ki o dönem de Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından 1960 yılındaki araştırmalara dayanıyor ve 1990’larda uluslararası bir ağ yaygınlaşması ile modern insan hayatının temelinde yer alıyor..Türkiye ‘ye ilk defa İnternet ne zaman gelmiş diye soracak olursanız : 1987’de Ege Üniversitesi’nin öncülüğünde kurulan Türkiye Üniversite ve Araştırma Kurumları Ağı olan TÜVAKA ile gelmiştir.Ve 9-12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ’den Ankara-Washington arasında kiralık hat ile Türkiye’de ilk İnternet bağlantısı gerçekleşmiş ve insanların kullanımına açılmıştır.

PEKİ İNTERNET’E NASIL ULAŞIRIZ?
İnternet’e bağlanabilmek için genellikle bir telefon hattına ihtiyacı var olup bunun yanında uydu, kablo ve Wi-Fi diye adlandırılan radyo yayınları ile de İnternet’e bağlanılabilir. En yaygın olanı ise bir analog modem ile belli hızda bir İnternet hizmeti veren şirketin hizmetinden yararlanmaktır.Tabi ki teknolojinin duru durağı yok ve bu şekilde ilerleyen teknoloji cep telefonlarına mobil ağ üzerinden ulaşılıyor.
İnternet ağında yaşıyoruz. Artık fatura merkezine gitmeden bir tuşla faura ödeyebiliyor, kredi karı borcunu ödüyor hatta uzaktaki bir yakınımıza istersek para gönderebiliyoruz.
internet gerçekten işleri kolaylaştırıyor. Hele ki böyle bir PANDEMİ döneminde .
Bu dönemde eğitimin uzaktan yapılması kararı ile artık Türkiye ‘ de internet alt tabanlarını güçlendirilmeye başlandı.Eğitimin uzaktan yapılması durumunda aksamaması için İnternet gibi bir nimetin bulunması güzel. Nimet diyorum siz nasıl kullanıyorsanız ona göre şekil alıyor .
Bu anlamda büyüklerin ihtiyaçlarını gideren internet çocuklar için bazen de eğlence aracı olabilir.Tabi ki abartmamak kaydıyla.İnternet’ biz nasıl şekil veriyorsak madem o hali alıyor o zaman internet bize bizi yansıtıyor. Yani bir ayna etkisi oluşturuyor. O zaman bizler biz olalım elimizdeki bu şeyi güzel kullanalım.

Related posts

Pillerinin Performansını Artıracak Çalışma: Lityum-İyon

Fatih Akgün

Hareketle Elektrik Üretebilen İp: Twistron

Fatih Akgün

A’dan Z ‘ye Webte İlerleme

Murat Yap

Yorum Yap