Teknolojix Haber
YAZILIM

iOS ve Android ‘e Rakip Mi Geliyor

Dünyanın en güvenli işletim sistemlerinden birisi olarak bilinen ve sadece Apple cihazlarla çalışan iOS, son zamanlarda birçok denemeye maruz kaldı ve iPhone marka telefon Linux işletim sistemi çalıştıracak kadar ileriye gitti.

Android ve iOS işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlar hem kendi aralarında hem de linux gibi diğer işletim sistemleri arasında köprü kurabildi. Son olarak bir geliştirici iPhone marka akıllı telefon ile önemli bir denemeye imza attı ve başarılı oldu.

Akıllı telefonların Android ve iOS baskısı altında kalması geliştiricileri harekete geçirdi. iOS işletim sistemi üzerine çalışmalar yürüten bir geliştirici iPhone  7 marka akıllı telefon ile linux çalıştırmak istedi. Bunu yapabilmek için gerekli bütün hazırlıklara başladı.

Geliştiricinin seçtiği bir iPhone 7’de Linux tabanlı işletim sistemi çalıştırmak için, iPhone’ların jailbreak işlemlerinde çokça tercih edilen “checkra1n” aracı kullanıldı. Kodlamalar ve gerekli donanımsal düzenlemelerden sonra, tüm değişiklikleri iPhone’una aktaran geliştirici, Linux tabanlı postmarketOS’u aktif hale getirmiş oldu. Böylece yeni bir işletim sistemi elde edildi. Konuyla ilgili çalışmaların neredeyse 1 yıldır devam ettiğini söyleyen geliştirici, bu süre içerisinde başka işletim sistemleri de elde ettiğini ifade etti. Böylece Android ve iOS dışında işletim sistemleri kullanmanın da mümkün olduğu ortaya çıktı.

 

Son dönemlerde işletim sistemleri, eskisine göre çok daha önemli. Özellikle de Huawei şirketinin Google android engelinden sonra ciddi ciddi yeni işletim sistemleri denediği biliniyor. Akıllı telefon şirketleri, Android ve iOS işletim sistemlerine olan mecburiyetlerini bitirmek istiyor. Şimdilik YouTube gibi devasa platformlara sahip olan Android ve oldukça korunaklı bir yapı içerisinde yer alan iOS işletim sistemlerinin baskın piyasası devam ediyor. Ancak her an yeni işletim sistemleri ile daha farklı bir sektör oluşabilir.

Çalışmanın detayları için tıklayınız : https://wiki.postmarketos.org

Related posts

Domain Nedir?

Fatih Akgün

İlk Bakışta GameMaker

Fatih Akgün

LG’den “Çocuğumu Koru” Projesi

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap