Teknolojix Haber
MOBİL

iPhone Cihazlarda Çıkarılabilir Pil Olmamasının 3 Sebebi

1- Cihazları daha hantal hale getiriyor

Günümüzde tasarlanan ürünlerinin basit, ince ve şık olması beklenir çünkü teknoloji şirketleri bir cihazın bileşenlerini sürekli olarak daha kompakt olacak şekilde geliştirmektedir. Bu basitlik daha fazla bileşenin aynı alana yerleştirilmesini sağlar. Yani çıkarılmayan piller daha küçük ve ince cihazlar oluşturmada çok etkilidir.

Bunun nedeni, kullanıcı tarafından değiştirilebilir pillerin doğası gereği kolayca çıkarılabilir olmaları gerektiği gerçeğidir. Bir iç bileşenin kolayca çıkarılabilmesi için de, cihazın ek menteşelere, anahtarlara ve düz alana sahip olması gerekir. Böylece fazla çaba veya özel aletler gerekmeden açılabilir. Bu gereksinimler, daha büyük ve daha ağır pil mekanizmalarına yer açmak için cihazların daha kalın ve daha ağır olmasını sağlar.

iphone pil ömrü

2- Pil ömrüne zarar veriyor

Cihaz üreticilerinin kullanıcı tarafından değiştirilebilen pillere sahip cihazlar yapması ve onları bugünküyle aynı boyutta tutabilmesi de mümkün. Yalnız bu yapılacaksa, yeni pillerin, kullanıcı tarafından değiştirilemeyen pillerin bugün sığdırıldığı alana sığması için daha küçük olması gerekiyor.

Bu da cihazların şu anda sahip oldukları aynı şık tasarımları koruyabileceği anlamına geliyor, ancak piller daha küçük olduğu için pil ömürleri de daha kısa olacak gibi duruyor. Başka bir deyişle, günümüzün şık tasarımlarına ve değiştirilebilen pillerle aynı uzun pil ömrüne sahip olamayacağımız da bir gerçek gibi görünüyor.

iphone batarya

3- Suya dayanıklı olmuyor

Suya ve toza dayanıklılık bugün amiral gemisi telefonlarda ortak özellikler arasında sayılıyor. Bu özellik günümüzde daha rahat elde edilebilir görünüyor çünkü günümüz telefonlarında bir şarj portu, hoparlör ızgaraları ve kulaklık girişi gibi çok az açıklık mevcut.

Yeni nesil akıllı telefonlarda bulunan görece küçük açıklıkların da su ve tozdan yalıtılması nispeten kolay ancak bir pili değiştirebilmemiz için çıkarılabilir bir arka kapağa sahip cihazı düşündüğümüzde cihazın kendisi kadar büyük bir açıklık gerektiği de anlaşılıyor. Daha fazla yüzey alanı kaplayan daha büyük açıklıkların toza ve suya karşı korunması daha zor, bu nedenle kullanıcı tarafından değiştirilebilen pillere sahip olan telefonların toz ve su direncinin çok da yüksek olmadığını tahmin ediyorsunuz.

Related posts

Google’dan telefon kullanımını azaltan teknoloji nasıl mı?

Fatih Akgün

Turkcell, Kamu-Özel Sektör İş Birliğiyle Şehir Hastanelerine Yerli ve Milli Altyapı Desteği…

Meryem ACAR

GEÇEN YILIN EN GÜVENSİZ YAZILIM PLATFORMU ANDROİD

Fatih Akgün

Yorum Yap