Teknolojix Haber
YAZILIM

iPhone’ları bu kez de ‘Soyguncu’ Yazılımlar Dadandı

iPhone'ları bu kez de 'Soyguncu' Yazılımlar Dadandı

Siber güvenlik uzmanları, Apple resmi uygulama dükkanı App Store’da 30’un üzerinde soyguncu yazılım tespit ettiler.

Siber güvenlik uzmanları, Apple resmi uygulama dükkanı App Store’da 30’un üzerinde soyguncu yazılım tespit ettiler. Bunların yaklaşık 4 milyon kez indirildiğini belirttiler. Görsel düzenleme, fal, burç, barkod okuyucu gibi basit fonksiyonların arkasına gizlenen soyguncu yazılımlar yıllık 520 dolara varan faturalarla bizleri bırakıyor.

Apple’ın resmi uygulama mağazası App Store’da soyguncu yazılımların 30’dan fazla örneğine rastladıklarını ifade eden Sophos güvenlik araştırmacıları, söz konusu uygulamaların şimdiye dek yaklaşık 4 milyon kez indirildiğine de dikkat çekti.

Hangi Uygulamalar Tehlikeli

Tehlkeli uygulamalar arasında görsel düzenleme araçları, fal ve burç yazılımları, QR kod ve barkod okuyucular, yüz filtreleri gibi örnekler yer almakta. Soyguncu yazılımlar yükleyenlere haftalık 9,99 dolardan abonelik başlatıyor. Bunun kullanıcıya yıllık maliyeti 520 doları bulmakta.

Sophos ilk olarak Eylül 2019’da soyguncu yazılımların ortaya çıktığına dikkat çekmiş ve Ocak 2020’de Android platformunda bu tür davranışlar gösteren bir dizi yazılım tespit ettiğini açıklamıştı. Şirket Fleeceware Apps Persist on the Play Store başlığıyla yayınladığı raporda tespit edilen 20 civarında uygulamanın ise 600 milyondan fazla indirildiğine de dikkat çekmişti.

ETİK DIŞI BİR ŞEKİLDE KAZANÇ ÜZERİNE KURULU

Söz konusu raporda Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Jagadeesh Chandraiah, konuyla ilgili olarak şu açıklamaları bulundu. “Tespit ettiğimiz yazılımlar yükleyenleri ciddi bir maddi külfetle karşı karşıya bırakarak gelir elde etmeyi amaçlamaktalar. Daha önce Android platformunda tespit ettiklerimize benzer şekilde, Apple uygulamaları da ücretsiz yazılımlar tarafından kullanılmakta olan para kazanma prensiplerini suistimal etmek için tasarlanmış. Bu yazılımlar kısa bir deneme süresinin ardından pahalı haftalık ve aylık abonelikler başlatırlar. Ayrıca uygulama içi satın alma mekanizmasını yeni fonksiyonlar veya ekstralar için değil, programın kendi ana fonksiyonunu gerçekleştirmesi için zorunlu tutmakta.”

Chandraiah, soyguncu yazılımların resmi olarak ‘zararlı yazılım’ sınıfına girmediğini, bunları ‘etik dışı yazılım’ olarak sınıflandırmanın çok daha doğru olacağını söylüyor. “Bunlar yasal ve etik sınırlar arasında ince bir çizgiye yerleşip tüketicinin güvenini suistimal ederek cebindeki parayı almak için çalışıyorlar.” demekte. “Yoğun reklam gösterimleri ve sahte “olumlu yorumlarla” kullanıcı üzerinde güven oluşturmaya odaklanıyorlar. Bu tür suistimallerden kurtulmanın yolu; hesabınızdaki aboneliklerinizi nasıl takip edebileceğinizi öğrenmekten ve bir şeye onay vermeden önce açıklamaları iyi okumaktan geçer.”

iPhone'ları bu kez de 'Soyguncu' Yazılımlar Dadandı
iPhone’ları bu kez de ‘Soyguncu’ Yazılımlar Dadandı

IPhone’ları bu kez de ‘Soyguncu’ Yazılımlar Dadandı. SOYGUNCU YAZILIMLARDAN KAÇMAK İÇİN NE YAPMALI?

Sophos, soyguncu yazılımların tuzağına düşmek istemeyen mobil cihaz kullanıcılarına şu tavsiyelerde bulunmakta:

  • Uygulamaları yüklerken güvendiğiniz ve tanıdığınız örneklere öncelik tanıyın. Size gösterilen uyarı mesajlarını ve abonelik koşullarını dikkatlice okuyun, her şeye anında onay vermeyin !!!.
  • Uygulama aboneliğini sonlandırmak içinde uygulamayı cihazınızdan silmeniz yeterli değildir. Cihaz ayarlarınızdan uygulama aboneliklerini nasıl görüntüleyeceğinizi ve iptal edeceğinizi öğrenin ve bunun için Apple destek sayfasına ve Google Play Store destek sayfalarına başvurabilirsiniz.
  • Cihazınızda üçüncü parti güvenlik yazılımı kullanabilirsiniz. Soyguncu yazılımlar ve diğer tehditlerden korunmak için güvenlik uygulaması indirin.
iPhone'ları bu kez de 'Soyguncu' Yazılımlar Dadandı
iPhone’ları bu kez de ‘Soyguncu’ Yazılımlar Dadandı

Diğer Apple Haberleri için Tıklayın

Related posts

İşte WhatsApp’a Yeni Gelen 5 Çok Önemli Özellik!

Fatih Akgün

Microsoft, Edge Güncellemesini Durdurdu!

Microsoft, COVID-19’u Kullanan Excel Dosyalarına Karşı İkazda Bulundu.

Yorum Yap