Teknolojix Haber
İNTERNET YAPAY ZEKA

İran ile Amerika savaşacak mı derken siber saldırılarda savaş başladı bile

Neredeyse her yıl Amerika ile İran arasında büyük bir gerilim yaşanıyor Bu yıl adeta 3. Dünya Savaşını çıkaracak olan İran ve ABD arasındaki mücadele, daha da alevlendi. 2020 yılının henüz başlarında olduğumuz şu günlerde ABD, Kasım Süleymani suikastı ile gerilimi tırmandırdı. İran, ABD’ye çeşitli siber saldırılar ile cevap vermek istiyor.

ABD ve İsrail ortaklığında gerçekleştirilen bir operasyonla, Stuxnet adı verilen bir zararlı yazılımın Natanz uranyum zenginleştirme tesisine gönderilmesi her şeyin başlangıcı oldu. İran, işte tam da o günden sonra hacker faaliyetlerini hızlandırdı.

New America Foundation’da siber güvenlik stratejisti olan Peter Singer, Stuxnet’ten sonra İran’ın hükümet genelinde birçok birim oluşturduğunu söyledi. İranlı hacker’lar, ‘wiper’ denilen zararlı bir yazılım kullanarak defalarca saldırıda bulundu. 2012 yılı içerisinde bir siber saldırı düzenlenmiş ve Saudi Aramco’nun 30 bin bilgisayarı ortadan kaldırılmıştı. Bunun üzerine İran ile ilgili, hacker güvenlik çalışmaları yapılma kararı alındı.

İranlı hacker gruplarını gözlemleyen siber güvenlik şirketleri, tek potansiyel tehdidin wiper saldırıları olmadığını söylerken Enerji Bakanlığı ve ABD Ulusal Laboratuvarları gibi yerlerin korunması gerektiğini savundu. Görüldüğü kadarıyla İran, ABD tarafından yapılan saldırılara bilişim üzerinden cevap verecek. Sizce İran ve ABD arasındaki bu gerilim, bilişim açısından nasıl bir noktaya varabilir?

Related posts

Youtube’dan,2019’un En Çok İzlenen 10 Reklamı

Fatih Akgün

Mayıs Ayının En Popüler İnternet Tarayıcıları!

Fatih Akgün

Google’ın Kardeş Şirketinin İnternet Balonu, stratosferde 312 gün kalarak rekor kırdı!

Vildan Çelik

Yorum Yap