Teknolojix Haber
MOBİL UYGULAMA YAŞAM

İşitme Engelliler İçin Apple Erişilebilirlik Özellikleri


“Bir cihazın gerçek değeri, ne kadar güçlü olduğuyla değil,
size ne kadar güç verdiğiyle ölçülür.”

 

Apple’ın işitme engelliler için geliştirdiği erişilebilirlik özellikleri nelerdir?

 

Konuşma Yükseltme özelliği, AirPods Pro için gürültülü veya kalabalık ortamlarda konuşmaların daha iyi duyulabilmesini sağlar. Konuşma Yükseltme;  hüzmeleme ve bilişimsel ses özellikli mikrofonlar yoluyla AirPods Pro’nun tam karşısında olan kişiye ait sese odaklanması sağlar ve yüz yüze konuşmaları duymayı kolaylaştırır.

 

Gürültü uygulaması, etraftaki seslerin desibel seviyesini takip eder ve çevreden ya da kulaklıktan gelen, işitme duyusunu olumsuz etkileyen ses düzeylerinin fark edilmesine yardımcı olur. Apple Watch üzerinde Gürültü uygulaması yapılandırılarak uyumlu kulaklık bağlandığında Denetim Merkezi kulaklıktaki sesin sağlığa zarar verebilecek bir seviyeye gelip gelmediğini gösterir. Ayıca, tüm bilgiler iPhone Sağlık Uygulaması’nda da saklanacağı için verilere istenildiği zaman kolayca erişilebilir.

 

Ses Tanıma özelliği ile belirli sesler dinlenir ve özel bir ses algıladığı zaman uyarı vermek için aygıt içindeki akıllı teknolojiden yararlanılır.  iPhone ya da  ister iPad kullanıldığı zaman, bebek ağlaması ya da kapı zili gibi spesifik bir ses veya uyarı algılandığı zaman bildirim alınır.

 

Kulaklık Kolaylıkları ile film izlerken, müzik dinlerken ya da bir kişiyle telefonda konuşulduğu esnada ses deneyimi işitme ihtiyacına uygun şekilde özelleştirilebilir. Yumuşak sesler yükseltilebilir ve bazı ses frekansları kişisel işitme ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir. Bunun yanında, desteklenmiş donanımlar için hüzmeleme ve yeni gürültü engelleme teknolojisi yoluyla konuşma arka plandaki gürültüden ayrılabilir. Bir odyogram varsa kopyası içe aktarılabilir. Eğer odyogram yoksa, dinleme testleri gerçekleştirilir ve bireysel ses tercihlerine göre dokuz çeşit profil oluşturulabilir.

 

FaceTime, işaret dili ile iletişim kurmak için harika bir yoldur. FaceTime’ın yüksek kare hızı, yüksek video kalitesi her hareket ve her yüz ifadesinin yakalanmasını sağlar. Grup FaceTime‘da işaret dili kullanıldığında FaceTime bunu algılayarak otomatik olarak konuşan kişiyi öne çıkarır. Ayrıca, FaceTime’ın Resim İçinde Resim özelliği, farklı şeylerle uğraşma halindeyken  FaceTime aramasını görüntülemeyi sürdürür. 

 

Apple, en iyi üreticiler ile çalışıp iPad,  iPhone,ve iPod touch için özel tasarlanan ses işlemcileri ve işitme cihazları geliştirir. Bu sayede üretilen ileri düzeydeki işitme cihazları üstün ses kalitesi ve pek çok yardımcı özellik sunar. Bu ürünler tıpkı diğer Bluetooth aygıtları gibi kolay kurulur ve kullanılır. Dışarı çıkıldığında ya da gürültülü mekanlarda odyologların sağladığı hazır ortam ayarları ek uzaktan kumanda kullanmadan anında uygulanabilir.

 

Canlı Dinleme, gürültü olan ortamlarda daha iyi bir şekilde sohbet etmeye imkan sağlayan yardımcı bir dinleme özelliğidir. Kullanım için özelliğin açılıp aygıtın konuşulan kişilere yaklaştırılması yeterli. Ses, cihaza ait  mikrofon tarafından algılanır, kablosuz kulaklığa ya da iPhone için üretilen işitme cihazına gönderilir. Bu şekilde konuşulanlar daha net duyulur.

 

Stereo kayıtlardaki sağ ve sol kanallardaki ses kayıtları çoğunlukla farklı olur.  Mono Ses,her iki ses kanalını da her iki kulakta çalar, bu farklılıkları azaltmaya yardımcı olur. İstenilen kulakta daha yüksek ses elde edebilmek için denge ayarlanabiliyor. Bu şekilde, dinlenen sesli kitapta tek bir kelime ya da müzikte tek bir nota bile kaçırılmıyor.

 

Bilinmesi gereken bir şey olduğu zaman, cihaz fark edilecek şekilde uyarı veriyor. Gelen aramalar (telefon ya da FaceTime), yeni yazılı mesajlar, hem gelen hem de gönderilen mail ve takvimde kayıtlı etkinlikler için titreşimli veya görsel uyarılar arasından tercih yapılabiliyor. Gelen aramalar için LED flaş ışığı uyarısı veya iPhone’da arayan kişinin fotoğrafının gösterilmesi sağlanabiliyor. İlgilenilmesi gereken uygulamalar bulunduğunda, Mac ekranın yanıp sönmesi sağlanarak bildirilebiliyor. Eğer hareket halinde bulunuyorsanız, Apple Watch’da Taptic Engine etkinleştirilerek bildirimler bilekte hafif dokunuşlarla hissedilebiliyor.

 

Dijital asistan Siri, günlük işleri yapmaya yardımcı olurken sadece klavye kullanılması yeterli oluyor. Siri’ye Yaz modunda, ihtiyaç duyulan yardım anında alınabiliyor. Soru sorma, anımsatıcı ayarlama, komut verme ve dahası için ekran klavyesi kullanılabiliyor.

 

Gizli alt yazılar, videodaki diyaloglara ek olarak sesli olmayan iletişimleri de metne dönüştürüyor.  Apple TV gibi uygulamalarda desteklenmiş gizli alt yazılar özelliği film, podcast ve TV programları için 40 üzerinde dilde kullanılabiliyor. Bundan yararlanmak için CC simgesinin aratılması yeterli oluyor. Dahası, büyük ya da dışı çizgili gibi farklı harf stilleri ve fontları kullanılarak alt yazılar daha okunabilir hale gelecek şekilde özelleştirilebiliyor.

 

Related posts

LG Q61’in , Teknik Özellikleri ve Fiyatı Resmi Olarak Duyuruldu!

Fatih Akgün

2020 iPhone SE’yi Diğer iPhone Modelleri ile Karşılaştırıyoruz!(Video)

Fatih Akgün

Apple Yeni Mağazasını Duyurdu

Ömer KİLİT

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım