Teknolojix Haber
DONANIM

İşlemci üretimi işine mi girsek :)

Intel son dönemde yaşadığı stok sıkıntısına yönelik önlemler alsa da firmadan gelen metne göre artan talep karşısında atılan adımlar yetersiz kalmış.

Yarı iletken devi Intel bir taraftan işlemci pazarında son yılların en zor yıllarını yaşarken diğer taraftan da siparişlere yetişemiyor. Firma iş ortaklarına ve müşterilerine gönderdiği e-posta aracılığıyla yaşanan stok sıkıntısı için özür diledi.

Üretim artmasına rağmen stok sıkıntısı sürüyor

Bu yılın başlarında yıl sonu itibariyle son bulması beklenen stok sıkıntısı mevcut tablo itibariyle önümüzdeki 2020’nin başlarında ancak giderileceğe benziyor. Buna yönelik hem 14 nm hem 10 nm zar üretimini arttıran firma ek olarak TSMC gibi yarı iletken üreticilerinden de destek almış. Böylece iki haneli üretim artışı yakalayan mavi takım yine de özellikle son 2 çeyrekte artan talep karşısında sorunu çözmeyi başaramamış görünüyor.

Bu her ne kadar Intel adına ürettiği her yongayı sattığı manasına gelmesi itibariyle olumlu görünse de istediği işlemciyi bulamayan üreticilerin alternatiflere yönelmesine yol açacağa benziyor. Geçtiğimiz günkü ASUS’un açıklamasından da hatırlayacağınız üzere bu durum eğer devam ederse, Intel istemeyerek de olsa özellikle dizüstü pazarında AMD’nin ekmeğine yağ sürebilir.

Related posts

Dünyanın En Güçlü Drone Tanıtıldı! İnsan Taşıyabilecek!!

Nihal Sanlı

Xiaomi’nin E-Kitap Okuyucusunun Çıkış Tarihi Belli Oldu

Yasemin ACAR

Radeon Pro 7 tanıtıldı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap