Teknolojix Haber
DONANIM

İşlemci ve ekran kartı kritik sıcaklık değerleri!

Her elektronik cihaz gibi bilgisayarlar da içinde bulunan parçaların sıcaklığına dikkat edilmesi gereken cihazlardır. Yanlış soğutma veya yetersiz güçte çalışan soğutucular gibi pek çok sebepten ötürü bilgisayarınızda bulunan parçalar kaldırabileceklerinden çok daha yüksek sıcaklıklara maruz kalabilirler. Bilgisayarlarda ısınmaya bağlı bozulma ya da performans düşüşü ise en çok ekran kartı ve işlemcilerde görülür.

Bilgisayarlarımızda yaptığımız neredeyse her işlemden sorumlu olan iki parça var. Bu parçalar işlemci ve ekran kartı. Üzerlerine yoğun bir yük bindiği için de oldukça yüksek sıcaklıklarda çalışıyorlar. Peki ideal işlemci sıcaklığı ve ekran kartı sıcaklığı kaç derece olmalı?

İdeal işlemci sıcaklığı nedir?

Bilgisayardaki bileşenlerin ideal sıcaklıkları iki başlık altında incelenir. Bu başlıklar işlemci “boştayken” ve “yük altındayken” olarak isimlendirilir. Aynı zamanda ideal sıcaklık değerleri tek bir değer olarak değil, bir aralık olarak belirlenir. Buna göre ideal işlemci sıcaklığı boştayken 35-50 derece, yük altındayken ise 60-85 derece aralığındadır.

İdeal sıcaklık aralıklarının alt limitine ulaşmak, çok soğuk bir yerde yaşamıyorsanız oldukça kaliteli soğutucular kullanmayı gerektiriyor. O sebeple işlemci boştayken 35, yük altındayken ise 60 dereceyi görmüyorsanız endişelenmenize gerek yok. Endişelenmeniz gereken zaman işlemcinin boştayken 50yük altındayken de 85 derecenin üstüne çıktığını gördüğünüz zaman.

İdeal ekran kartı sıcaklığı nedir?

Tıpkı işlemci gibi ekran kartları da “boşta” ve “yük altında” olarak iki farklı ideal sıcaklık aralığına sahip. Bu aralıklar ekran kartı boştayken 30-40 derece, ekran kartı yük altındayken ise 60-85 derece olarak belirleniyor. Son zamanlarda 85 derecenin üstüne çıkması zararsız olarak değerlendirilen ekran kartları piyasaya sürülüyor. Yeni ekran kartlarından birini kullanıyorsanız kendi modelinizin kapasitesini kontrol etmelisiniz.

Related posts

NVIDIA GeForce RTX 3080 Tasarımı Sızdırıldı!

Fatih Akgün

Siber Güvenlik : Grandoreiro Truva Atı Tehlikeli

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

İnsanların “doğrudan çiplerden müzik dinlemesini” sağlayacak: Neuralink !

Büşra Seyhan

Yorum Yap