Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber UZAY ve SAVUNMA

İspanyol Uydusu İngenio 8 Dakikada Uzayda Kayboldu

ingenio-uzayda-kayboldu

İspanyol uydusu İngenio, Dünyayı uzaydan gözlemek üzere Fransız Guyanası’nda bulunan Kuru Uzay Üssü TSI’dan fırlatıldı ve 8 dakika sonra uzayda kayboldu.

Uyduyu fırlatmakla görevli olan Fransız Arianspace adlı şirkete ait olan ve,  İspanyol uydusu İngenio’nun yörüngeye sokulmasını sağlayacak olan Vega isimli roket, kalkışın gerçekleştiği 16.52’den 8 dakika sonra yörüngesinde meydana gelen sapma nedeniyle uzayda kaybolduğu şeklinde veri gönderdi.

İngenio’nun kaybolmasında en büyük etkenin insan hatası olabileceği yönünde tahminleri olduğunu belirten yetkililer, Avrupa Uzay Ajansı işbirliğinde bir araştırma grubu kurulacağını ifade etti.

200 Milyon Euro civarında bir proje olan İngenio uzayda kayboldu.  Ariaspace isimli şirketteki en yetkili kişi olan yönetim kurulu başkanı Stephane Israel, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda İspanya’ya hitaben en derin üzüntülerini ilettiğini belirtti.

Bu uydunun uzayda kaybolmasından sonra Temmuz ayında yine aynı şirket tarafından Birleşik Arap Emirlikleri adına uzaya gönderilen uydunun motor arızası nedeniyle uzayda kaybolmasını akıllara getirdi.

Türkiye’nin Uzay Macerası

turksat

Daha önce de Türkiye’nin ilk haberleşme uydusunu yapan Arian şirketi, beklenmeyen bir arıza nedeniyle TURKSAT 1A uydusunun düşmesine neden olan Arian 4 roketini de yapan şirkettir.  1994 yılında büyük bir heyecanla izlenen, canlı olarak yayınlanan fırlatma ve 12 dakika 12 saniyedeki düşüşü Türk insanı için hüsran olmuştu.

Ülkemizin bu hüsrandan sonra hemen üretimine başlanan TÜRKSAT 1B başarılı bir şekilde uzaydaki yerine yerleştirildi. Sonra fırlatılan uydular içerisinde halen çalışmaya devam edenler TÜRKSAT 3A, TÜRKSAT 4A, TÜRKSAT 4B isimlerine sahip haberleşme amaçlı 3 adet ve Göktürk-1, Göktürk-2, Rasat isimlerine sahip gözlem amaçlı 3 adet olmak üzere toplamda da 6 adet aktif çalışan uydusu bulunuyor.

Türkiye’nin gün itibarıyla fırlatmak için geri sayıma başladığı son haberleşme amaçlı yapılmış olan uydusu TÜRKSAT 5A, Florida’daki Cape Canaveral’da bulunan fırlatma üssünden 30 Kasım 2020 tarihinde fırlatılacak. AIRBUS firması tarafından üretilen TÜRKSAT 5A uydusu, Falcon 9 isimli fırlatma roketi eşliğinde uzaya gönderilecek. 31 derece doğu yörüngesine yerleşmesi için ise 4 aylık bir süre gerekiyor. Bu durumda TÜRKSAT 5A için hizmete başlama zamanı 2021 yılının ikinci yarısını bulacak.

 

Related posts

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel‘den Önemli Bir Açıklama Geldi!!

Fatih Akgün

NASA’nın Mars keşif helikopteri uçuşa hazır

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Hareketle Elektrik Üretebilen İp: Twistron

Fatih Akgün

Yorum Yap