Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

ISS’te yetişen marul, Dünyadakiler ile neredeyse aynı!

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda insanlığın sonsuz uzayda farklı gezegenlere el açabilmesi için devam eden çalışmalar sırasında üretilen marullar, araştırmaya göre yeryüzünde yetişenlerle eşdeğer.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Astronotlar tarafından yetiştirilen marul türü, yapılan araştırmayla kanıtlandığı üzere Dünya’dakiler kadar iyi ve besleyici. NASA’dan Gioia Massa, Christina Khodadad ve diğer araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmaya göre 2014 ve 2016 arasında istasyonda yetiştirilen marullar, Dünya yüzeyinde benzer şartlarla yetiştirilenler ile kıyaslandığında çok yakın özelliklere ve besleyici seviyesine sahip.

İstasyonda ve yüzeyde yetiştirilen marullar arasındaki ana farklılık, uzayda yetişenler üzerinde daha fazla mikroorganizma yaşaması. Bu mikroorganizmalar ise uzay istasyonunun kendi mikroflora’sını oluşturmuş olmasından geliyor ve hiçbiri insana zararlı değil. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaşayan ve görevlerini sürdüren astronotların herhangi bir şekilde gıda eksikliği ya da başka eşyalara ihtiyacı yok, bu ihtiyaçlar yeryüzünden düzenli olarak gönderilen kargo roketleriyle gideriliyor.

Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamalara göre, “şimdilik uzay istasyonunda yetiştirilenler ile ekibin yiyecek ihtiyacını karşılamak mümkün değil.” Uzun süreli seyahatlerden oluşacak derin uzay görevlerine yönelik devam eden çalışmalar, “insanoğlunun Dünya gezegeninden bağımsız olarak hayatta kalabilmesine odaklanıyor.

 

Related posts

NASA, Jüpiter’de Oldukça Büyük Bir Kasırga Keşfetti

Fatih Akgün

Bilim insanları evrenin dev bir insan beyni gibi olduğunu ortaya koydu

Vildan Çelik

F-35 programı üretim standartlarını karşılamayabilir

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap