Teknolojix Haber
YAŞAM

İstanbul Havalimanı’nda Corona Virüsüne Karşı Tedbir: Termal Kameralarla Tarama Başlatıldı

Çin’de 26 kişinin ölümüne neden olan corona virüsü ile ilgili Türkiye de çalışmalarını başlattı. Çin’den İstanbul Havalimanı’na gelen uçaklardaki yolcular, corona virüsü tehlikesine karşı termal kameralar ile taranıyorlar.

Çin bir süredir, fazlasıyla tehlikeli bir virüsle mücadele etmeye çalışıyor. “Corona” türünde olan bir virüs, bölgede hızla yayılırken bu virüse bağlı ölümlerin 26‘ya çıktığı bildirildi. Tıbbi olarak “2019-nCoV” olarak nitelendirilen bu virüs, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı.

Virüs, çok hızlı bir şekilde ve insandan insana yayılıyor. Hal böyle olunca da dünya genelinde alarm verildi. Çünkü corona virüsü, Wuhan kentinde tespit edildikten kısa bir süre sonra farklı ülkelere de sıçradı ve her ülke, kendi vatandaşlarını korumak için çeşitli çalışmalar yürütmeye başladı. Elbette Türkiye‘de de gerekli önlemlerin alınması için çalışmalar yürütülüyor.

Bir süre önce Türk yetkililer tarafından yapılan açıklamalarla, İstanbul Havalimanı‘na gelen ziyaretçilerin termal kameralardan geçirileceğini öğrenmiştik. Şimdi bu uygulama resmen başladı ve İstanbul Havalimanı’na Çin’den gelen ziyaretçiler için incelemeler yapılıyor. Çin’den gelen uçaklardaki yolcular ancak termal taramalardan geçtikten sonra ülkeye giriş yapabiliyorlar.

Yetkililer, bu uygulamayla birlikte corona virüsünün Türkiye’de yayılmasını önleyeceklerini düşünüyorlar. Diğer ülkelerde de corona virüsünün yayılması için çeşitli önlemler alındığından, Corona virüsü yayılmış farklı ülkelerden gelen kişilerin virüs getirebilecekleri öngörülmüyor.

Related posts

Google, koronavirüs için web sitesi açıyor

Fatih Akgün

Benzin ve motorinde indirim bekleniyor

Fatih Akgün

Koronavirüs Fırsatçılarına Karşı “Fiyat Karşılaştırması” Yapın

Fatih Akgün

Yorum Yap