Teknolojix Haber
YAZILIM

İşte En Garip 7 İşletim Sistemi

Çok yaygın kullanılmasa da bugüne kadar çıkış yapan sayısız işletim sistemi bulunuyor. İşte bu işletim sistemlerinin en garipleri

Bilgisayar kullanıcılarının çok büyük çoğunluğu, işletim sistemleri hakkında çok fazla düşünmeye yeltenmezler. Kullanıcılar için işletim sistemleri, satın alınan bilgisayarla beraber gelir ya da elle kurulur ve bundan ötesi de yoktur ancak işletim sistemleri yalnızca bunlarla da sınırlı değil.

Bugün piyasada günümüz kullanıcılarının tercih edebileceği birkaç büyük işletim sistemi bulunuyor ancak bu işletim sistemlerinin dışında adını hiç kimsenin duymadığı bazı işletim sistemleri de mevcut. Üstelik bunların birkaçı oldukça da garip. İşte en garip 7 işletim sistemi.

1. AROS:

Zamanının efsanesi olan Commodore 64, tek renkli işletim sistemlerinin bulunduğu bir dönemde canlı renkler sunabilmekteydi ancak bugün görebildiğimiz üzere bu bilgisayarlar artık kullanılmamakta. İşte bir grup Commodore 64 hayranı, Amiga işletim sistemini modern bilgisayarlara getirmek için AROS isimli bu işletim sistemini geliştirdiler.

2. Collapse OS:

Collapse OS’un geliştiricisi Virgil Dupras, dünyanın sona yaklaştığı ve bu evrede insanların bilgisayarlara ihtiyaçları olacağı düşüncesiyle yola çıkan bir işletim sistemi. Virgil’in geliştirdiği sistemi Z80 kernel’e ve birçok cihaza yüklenebilen çeşitli programlara sahip ve kernel, 5 kilobayt bile değil.

3. TRON:

Geçmiş ya da günümüz fark etmeksizin işletim sistemlerinden zirve olan isimleri bildiğimizi sanıyoruz. Peki daha önce hiç duymadığınız bir işletim sisteminin birçok donanımda çalışmakta olduğunu biliyor muydunuz? Tokyo Üniversitesi’nden Dr. Ken Sakamura tarafından geliştirilmiş olan TRON, çeşitli donanımlarda çalışmak üzere yayınlandı. Bu işletim sistemi, 2003 yılında dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olmuştu.

4. Suicide Linux:

Günümüzde popüler olan birçok işletim sistemi, kullanıcı dostu olması ve sunduğu özelliklerle bugünkü başarısına ulaştı ancak Suicide Linux, Linux’un sunduğu yazım hatası düzeltme özelliğini bambaşka bir yere taşımakta. Bu işletim sisteminde hatalı bir komut yazıldığında sistem, diskinizde bulunan her şeyi silmekte.

5. Red Star OS:

Kuzey Kore, dış dünyaya kapalı olmasıyla bilinmekte ve bu durum ülkedeki her şeyi kapsıyor. Kuzey Kore’deki bilgisayarlar, Windows ya da macOS kullanmamakta; bunun yerine Red Star ya da Pulgŭnbyŏl işletim sistemlerini kullanmayı tercih ediyor. Tabii bu işletim sisteminin kullanıcılarının gizliliğine pek de saygı duymuyor.

6. Visopsys:

Visopsys, Andy McLaughlin tarafından geliştirmiş bir işletim sistemi. Kendi işletim sistemi teorisi üzerine ders almaya başlayan Andy, bir anda kendi işletim sistemini oluşturmak üzere çalışmaya başlamış. Andy’nin yayınlamış olduğu işletim sistemi; birçok fonksiyona, modüle ve sürücüye sahip.

7. PonyOS:

My Little Pony: Pony Arkadaşlık Sihirlidir serisinin hayranı olan bir grup tarafından geliştirilen PonyOS, açık kaynaklı Linux işletim sistemi yerine Toaru üzerine kurulmuş. PonyOS, birçok açık kaynaklı programı ve aracı desteklemekte. İşletim sistemi, açık pencereleri her işletim sistemi gibi yönetmenizi sağlamanın yanı sıra döndürmenize bile izin verilmekte. Elbette bir de her yerde Pony’lerin olduğunu unutmayın.

Related posts

Microsoft Teams’de Kullanıcı Verileri Çalındı!

Fatih Akgün

Bursa’da lise öğrencisi Apple’ın açığını tespit etti(sadece 100 lira ödül verdiler)

Fatih Akgün

Türk Tasarımcıdan Büyük Beğeni Toplayan Windows 20

Fatih Akgün

Yorum Yap