Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA TeknolojiXHaber YAŞAM

İşte ilk rapor! YouTube milyonlarca kanalı kapattı!

Takipçi sayısı 100 veya 1 milyona  sahip olan; fark etmeksizin YouTube’a yüklediğiniz bir video topluluk kurallarına uygun olmadığı gerekçe gösterilerek kaldırılabilir. Bu durumda ilk yapılması gereken tabiki karara itiraz etmek.

İçerik oluşturucuların bu sürecin daha şeffaf hale getirilmesine yönelik talepleri sonrasında YouTube itirazlar konusunda ilk kez rapor yayınladı. Bu kapsamda üç ay içerisinde kaldırılan videolar konusunda 109 bin itiraz aldığını da açıkladı.

YouTube kaldırılan videolar için ilk raporu yayınladı

Ekim 2019 – Aralık 2019 arasında 5 milyondan fazla videoyu kaldıran YouTube bu videolardan 109000 tanesi için itirazda bulunulduğunu da duyurdu. Yapılan değerlendirmelerden sonra 23000 video eski haline getirilmiş. Yani yapılan itirazların yaklaşık 4’te 1’lik bölümü haklı bulunmuş.

Bu videoların büyük çoğunluğu algoritma tarafından otomatik olarak kaldırıldı. Yani yüksek görüntüleme sayılarına ulaşmadan yüzde 60’lık bölümü yayından kalktı. Bunun yanı sıra YouTube üç aylık dilimde 2 milyondan fazla kanalı askıya aldığını, bu kanalların yüzde 80’den fazlasının da spam olduğunu açıkladı.

Bir YouTube sözcüsü “Ekibimiz politikalarımızı doğru ve tutarlı bir şekilde uygulamaya odaklanıyor ve kendimizi sorumlu tutmanın ve başarımızı ölçmenin yollarından birisi de, kullanıcıların kararlarımıza kolayca itiraz edebilmelerini ve oranları şeffaf bir şekilde öğrenebilmelerini sağlamak.” sözlerini kullandı.

Bunların yanı sıra videoların kaldırılma gerekçelerine değinecek olursak: videoların yüzde 50’sinden fazlası spam veya aldatıcı uygulamalar için, yüzde 15’i çocuk güvenliği için, yüzde 13’ü çıplaklık veya müstehcen içerik olduğu için kaldırılmış.Kaldırılan videoların yüzde 2,9’unu nefret dolu, küfürlü içerikler oluşturdu.

Related posts

Almanya’da Bremen Şehrindeki Depo yangını

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

BTK Akademi’den Ücretsiz Eğitimler!

Fatih Akgün

Daniel Craig’li No Time to Die için Geri Sayım

Fatih Akgün

Yorum Yap