Teknolojix Haber
BİLİM

İsviçre Tropikal ve Kamu Sağlığı Enstitüsü, radyasyon üzerindeki araştırmaların sonuçlarını yayınladı.

İsviçre Tropikal ve Kamu Sağlığı Enstitüsü, telefonlardaki elektromanyetik alanların beynin belirli bölgelerinde hafızanın gelişimine olumsuz etkide bulunabileceği açıkladı.

(Swiss Tropical and Public Health Institute -TPH) araştırma birimi başkanı Martin Röösli, 3 farklı test sonucuna ulaştıkları bulgulara ilişkin euronews’e konuştu. “İlk testi, beynin sol tarafındaki sözel hafızayı ölçmek için yürüttük. Biri de biçimsel hafıza, ki bu beynin sağ yanını ilgilendiriyor. Son olarak da konsantrasyon testi yaptık. Cep telefonlarını genellikle sağ kulaklarına görürerek konuşan gençlerde, en fazla beynin sağ yarısında bulunan biçimsel hafızanın etkilenmiş olabileceğini gördük.” dedi.

Röösli “Ama yine de araştırma sonuçlarımızla ilgili bir parça ihtiyatlı olacağım. Başka çalışmalarla da desteklenmeli. Fakat iyi haber şu: Eğer beyninize maruz kalan radyasyon miktarını en aza indirmek isterseniz, bunu hızlıca azaltmanın bir yolu var. Cep telefonunuzu baş bölgenizden 1 santimetre değil de 10 santimetre uzakta tuttuğunuzda, maruz kaldığınız radyasyon miktarını 10 ila 100 kat azaltabilir, cep telefonunuzu bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz” dedi.

Enstitünün testleri, İsviçre’nin Almanca konuşulan kantonlarında, şehir merkezi ve kırsal alanlardaki devlet okullarında öğrenim gören 700 öğrenci üzerinde yapıldı. Testlerde ayrıca akıllı telefonlarda mesajlaşma, oyun oynama veya internet kullanımı etkinliklerinin hafıza gelişimiyle ilişkilendirilemediği de ortaya çıktı.

Related posts

Nvidia Covid-19 İçin Uygun Fiyatlı Solunum Cihazı Tasarladı

Fatih Akgün

Hindistan’da Dünyanın En Uzun Dişi Çekildi!

Tüm kanserler bağışıklık sisteminin bu yeni özelliği ile tedavi edilebilir

Fatih Akgün

Yorum Yap