Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber YAZILIM

IT Help Desk

Programın Amacı

 

Bu program, katılımcalara; bilişim teknolojileri donanım arıza tespiti, tamir yeteneği kazandırma, işletim sistemleri kurulumu, program kurulumu ve giriş seviyesi sanal işletim sistemleri kurulumu yeteneği kazandırmayı hedeflemektedir.

İstihdam Alanları

Programdan mezun olanlar kurumların bilgi işlem departmanlarında teknik destek uzmanı, donanım destek uzmanı, helpdesk uzmanı, sistem uzmanı olarak çalışabilirler.

 

Bugünün ve Yarının En Popüler IT Meslekleri

 

Sürekli gelişen ve büyüyen bilişim dünyası gün geçtikçe daha çok çalışana ihtiyaç duyuyor. Arz talep ilişkisi şeklinde ilerleyen bu yeni mecrada sıkça yeni iş alanları doğuyor. Günümüz teknoloji olanaklarıyla birlikte ortaya çıkan yeni iş kolu IT meslekleri yani Information Technologies’den dilimizdeki adıyla ’’ bilişim teknolojilerinden’’ bahsetmek istiyoruz.

Nedir bu IT? Çalışanlar ne iş yapar, kimleri kapsar? Tümünün cevabını bu yazıda bulabileceksiniz.

Öncelikle IT’nin başlangıcı elektronik mühendisliğine dayanır. Bilişim çağının getirisi olan bilgisayar  mühendisliği ve yazılım mühendisliği de IT’nin temellerini oluşturur. IT uzmanları bilişim alanındaki sorunlara çözüm bulur ve uzman  oldukları branşlarda şirketlere hizmet sağlar. Bu alanda çalışan bireylerin teknolojiden ve her türlü yenilikten haberdar olması, takibini iyi sağlaması ve rakiplerinde bulunduğu ortak sahada şirketin refahı için yeni teknolojileri kullanması önemlidir.  Ayrıca bu iş kolunun çalışanları aritmetik düşünme ve analiz konusunda da yetenekli olmalılar.

IT uzmanları çeşitli şirketlerin bilgisayar, telekomünikasyon, elektronik teknolojileri gibi birimlerinde çalışabilirler. Bu yeni ve dinamik iş kolunun artısı, sürekli gelişim halinde olması sebebiyle her geçen gün yeni iş alanlarını ortaya çıkarmasıdır.

Şimdi günümüz ve yarının en popüler  IT mesleklerine göz atalım.

Tek bir başlık altında toplayacak olursak bunlar;

Yazılım geliştiriciliği, veri ve iş analistliği, BT proje yöneticiliği, yazılım kalite ve güvence analistliği, sistem yöneticiliği, network uzmanlığı, kurumsal kaynak planlama analistliği olacaktır.

Yazlılım geliştiriciliği şühpesiz içlerinde en çok talep olan bilişim iş koludur. Yazılım geliştiricisi şu sıralar oldukça popüler olan mobil yazılım geliştirme dahil olmak üzere, kod yazma ve  yazılımın mimarisini  oluşturma alanlarında çalışır.

İş analistinin temel görevi ise şirketin ihtiyaçlarından haberdar olup onlara en uygun olan bilişim çözümlerini araştırmak ve bulmaktır.

Veri analistleri şirketin üretim, satış ,müşteri ve çalışan bilgilerini denetler ve analiz eder. Analistlerin esas amacı şirketin yapısı için en yararlı ve uzun vadede işe yarayacak bilgileri toplamak  ve şirketin doğru kararları vermesini sağlamaktır.

BT proje yöneticiliğie gelecek olursak, yöneticinin görevi şirket içi proje bütçelerinin planlamalarını   ayarlamak ve belirlenen zaman içerisinde projelerin tamamlanmasını sağlamaktır.

Yazılım kalite ve güvence analistleri,belli methodlarla yazılımların güvenilirlik ve işlevselliklerini  test eder. Aynı zamanda programı yazılımını test eder, bittikten sonra herhangi bir hata verip vermediğinin raporunu hazırlar. Kalite kontrol gibi diyebiliriz.

Sistem yöneticisi, bilgisayar sistemlerinin kurulum, sunucu, bakım ve işleyişinden sorumlu olan kişidir. Bu iş alanında çalışan kişi programların kullanıcıların beklentilerini karşılayıp karşılamadığını da   araştırır.

Gelelim network uzmalığına: Uzman kişi işletmenin yerel alan ağını ve geniş alan ağını yönetir. Ağın güvenliğinden, güncellemelerden sorumludur. Herhangi bir olası problemde network uzmanı kullanıcılara destek sağlar.

Son olarak kurumsal kaynak planlama analistinden bahsedelim. Aynı zamanda bu iş alanına ERP sistemi denir. Bu sistem kurumun bütün verilerinin ortak bir havuzda toplandığı sistemdir. Analist ise bütün verilerin yönetim tarafından anında erişimini sağlar. İlgili kontrolleri gerçekleştirir.  Günümüzün popüler IT meslekleri şu an için bunlardır, gelişen teknolojiyle birlikte şüphesiz birçok alan daha hayatımıza girecektir.

Tayfun Kaya

Related posts

Apple, Yeni 13inçlik MacBook Pro’yu Satışa Sundu!!

Fatih Akgün

Dünyanın İlk Yapay Zeka İşletim Sistemi:aiWARE

Fatih Akgün

Oranges are best in cold season

admin

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım