Teknolojix Haber
YAZILIM

İtalya, Amazon ve Apple’a 200 milyon euro para cezası kesti

İtalya Rekabet Kurumu (Antitrust)Amazon ve teknoloji firması Apple’a, piyasada rekabet kurallarına aykırı davrandıkları gerekçesiyle toplamda 203,2 milyon avroluk para cezası kesti.

Kurum’dan yapılan açıklamada, Apple ve Beats markalarının ürünlerini satan satıcıların, “amazon.it” internet sitesinde karşılaştıkları kısıtlamalar nedeniyle bu cezanın verildiği belirtildi.

Soruşturmada, Apple ve Beats‘in sadece belirli satıcıların “amazon.it” sitesinde satış yapmasına izin verdiği ve bunun da Avrupa Birliği (AB) kurallarına aykırı olduğu ifade edildi.

Kurum, Apple’a 151.32 milyon dolar ve Amazon’a 77.29 milyon dolar para cezası verdi. Ayrıca, kısıtlamaları sona erdirmelerini ve bayilere ayrımcı olmayan bir şekilde erişim sağlamalarını emretti.

Karar karşısında hem Apple hem de Amazon temyize gideceklerini söyledi.

Amazon, “Önerilen para cezası orantısız ve haksız. İş modelimiz onların başarısına dayandığından, ICA’nın Amazon’un satıcıları mağazamızdan çıkararak fayda sağladığı yönündeki iddiasını reddediyoruz” dedi.

Apple ise İtalyan Rekabet Kurumu’na saygı duyduğunu ancak yanlış bir şey yapmadığına inandığını söyledi: “Orijinal olmayan ürünler daha düşük bir deneyim sunar ve genellikle tehlikeli olabilir. Müşterilerimizin orijinal ürünler satın almasını sağlamak için bayi ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışıyoruz ve yalnızca orijinal Apple ürünlerinin satıldığından emin olmak için dünya çapında kolluk kuvvetleri, gümrük ve tüccarlarla çalışan özel uzman ekiplerimiz var.”

 

Related posts

Bilgisayar ve Oyunlar Sorun Ne?

Fatih Akgün

En İyi Android İçin Geliştirilmiş Web Tarayıcıları 2020

Fatih Akgün

YAZILIM SEKTÖRÜ İSTİHDAM İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım