Teknolojix Haber
YAZILIM

Javascript

JAVASCRIPT

Bu teknolojinin sizin için doğru olup olmadığını mı öğrenmek istiyorsunuz? Güçlü yönlerinize göre tasarımcı olmalı mısınız? Ön uç geliştirici? Veya bir dijital pazarlamacı?
JavaScript kullanmıyorsanız, teknik olarak fazla ileri gidemezsiniz. Şimdi burada olabilirsiniz çünkü kelimeyi duydunuz ve anlamanız gerektiğini biliyorsunuz. İyi haber şu ki, JavaScript düşündüğün kadar korkutucu değil ve bence siz bunu çok öğreneceksiniz
Javascripti hızlıca anlatayım
JavaScript, dinamik web sitesi içeriği oluşturmak ve kontrol etmek için kullanılan bir komut dosyası dilidir; bu, web sayfasını manuel olarak yeniden yüklemenize gerek kalmadan ekrandaki herhangi bir hareket, yenileme veya diğer değişiklikler anlamına gelir. Fonksiyonlar aşağıdaki gibidir:
Animasyonlu grafikler
Fotoğraf slayt gösterisi
Otomatik tamamlama metin önerileri
Etkileşimli form
JavaScript’i anlamanın daha iyi bir yolu, her gün kullandığınız ve alma olasılığı en yüksek olan belirli web özelliklerini dikkate almaktır – örneğin, ekrandaki Facebook zaman çizelgesini otomatik olarak güncellemek veya Google’ın sizin ilk birkaç harfinize göre arama terimleri önermesi gibi.

İÇİNDEKİLER

  1. JavaScript Nedir ?
  2. JavaScript Ne İçin Kullanılır ?
  3. JavaScript Nasıl Çalışır ?
  4. Bir Web Sitesine Nasıl JavaScript Ekleyebilirsiniz ?
  5. Vanilya Script Nedir ?
  6. Gelişmiş JavaScript : Çerçeveler ve Kütüphaneler
  7. jQuery – O.G. JavaScript Kütüphanesi
  8. React JS – Geliştiricinin En İyi Arkadaşı
  9. Diğer JavaScript Kütüphaneleri ve Çerçeveler
  10. JavaScript Nasıl Öğrenilir ?

1.JavaScript Nedir?

Teknoloji alanında bir kariyere girmeyi umuyorsanız, sorunuz daha çok şöyle gelebilir: “JavaScript nedir ve buna ihtiyacım var mı?”

Web geliştirmeyle ilgileniyorsanız, yanıt büyük bir evettir. Öyleyse bunun dışında, JavaScript’in nasıl çalıştığını biraz daha derinlemesine inceleyelim.

3’ÜN GÜCÜ:HTML, CSS ve Javascript’in güçlü işlevleri Çoğu insan kodlamayı öğrendiğinde, eski güzel HTML ve CSS ile başlar. Oradan JavaScript kullanmaya devam ettiler. Mantıklı! Bu üç unsur birlikte Web geliştirmenin temelini oluşturur.

Aşina olmayanlar için:

HTML, sayfa başlığının, gövdenin, eklenecek tüm görsellerin yapısıdır

 CSS, sayfanın görünümünü kontrol eder (yazı tiplerini, arka plan renklerini vb. Özelleştirmek için kullanılır)

JavaScript, inanılmaz olan üçüncü unsurdur. Yapıyı (HTML) ve estetik atmosferi (CSS) oluşturduktan sonra JavaScript, web sitenizi veya projenizi canlılık dolu hale getirebilir.

Otomatik animasyon için JAVASCRIPT

Yukarıda JavaScript’in bir “komut dosyası dili” olduğundan bahsetmiştim. Komut dosyası dili, kullanıcıların genellikle kendi başlarına yürütmeleri gereken işlemleri otomatikleştirmek için kullanılan bir komut dosyası dilidir. Komut dosyası oluşturmaya giriş, ziyaret ettiğiniz web sayfalarındaki herhangi bir değişiklik, manuel olarak sayfanın yeniden yüklenmesini veya istediğiniz şeyi elde etmek için bir dizi statik menüye göz atmanızı gerektirir, bu bağımsız olarak gerçekleşir.

JavaScript gibi komut dosyası dilleri (buna aşina olanlar için JS) bunu, web siteleri veya web uygulamaları gibi bilgisayar programlarına “bir şeyler yapmalarını” söyleyerek yapar. JavaScript için bu, daha önce açıklanan dinamik özelliklere yaptıkları şeyi yapmalarını söylemek anlamına gelir – örneğin, görüntülere kendi animasyonlarını yapmalarını söylemek, fotoğraf görüntüleme slayt gösterileri veya istemlere yanıt olarak otomatik tamamlama önerileri. Bunu görünüşte bağımsız kılan JavaScript’teki “komut dosyasıdır”.

Aynı zamanda, JavaScript, web işlevlerinin vazgeçilmez bir parçası olduğu için, tüm büyük web tarayıcılarında JavaScript oluşturabilen yerleşik motorlar bulunur. Bu, JS komutlarının doğrudan HTML belgelerine yazılabileceği ve web tarayıcılarının bunları anlayabileceği anlamına gelir. Diğer bir deyişle, JavaScript kullanmak başka programların veya derleyicilerin indirilmesini gerektirmez.

2.JavaScript Ne İçin Kullanılır?

Bunu giriş bölümünde biraz ele aldık, ancak işte JavaScript tarafından kullanılan ana şeylerin hızlı bir listesi.

Web sitenize etkileşim ekleyin – evet, web sitenizin statik metin sayfalarından daha fazlasını olmasını istiyorsanız, bazı JavaScript işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir.

 Mobil uygulamalar geliştirmek-JavaScript sadece web siteleri için değil, aynı zamanda cep telefonları ve tabletler üzerinde uygulama oluşturmak içindir.

Web tarayıcısı tabanlı bir oyun oluşturun – daha önce doğrudan bir web tarayıcısı aracılığıyla bir oyun oynadınız mı? JavaScript bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir

Arka uç web geliştirme-Evet, JavaScript temelde şeylerin ön ucu için kullanılır, ancak arka uç altyapısında da kullanılabilen genel amaçlı bir betik dilidir.

.

3.JavaScript Nasıl Çalışır?

JavaScript, web sayfalarına yerleştirilmiştir veya .js dosyalarına dahil edilmiştir. JavaScript aynı zamanda bir “istemci tarafı” dilidir (bir “sunucu tarafı” dili yerine), site ziyaretçilerine bilgisayarlarında indirilip işlendiğini söylemenin süslü bir yolu.

4.Bir web sitesine  nasıl javascript ekleriz?

CSS:

<style>

CSS goes here

</style>

JavaScript:

<script type=”text/javascript”>

JavaScript code goes here

</script>

Dikkat ! JavaScript kodunu sayfaya .js uzantısıyla ayrı bir başlık dosyası olarak da ekleyebilirsiniz (genellikle bu, kod aynı anda birden çok sayfaya dahil edildiğinde yapılır). Komut dosyası daha sonra indirilir ve herkesin web tarayıcısına işlenir ve ekranda gördükleri dinamik nesnelere ve efektlere dönüştürülür. Ancak, lütfen unutmayın: JavaScript ayrı bir tarayıcı tarafından işlendiğinden, kullanıcı sonunda JavaScript’i devre dışı bırakmış olabilir. JavaScript kullanan sitelerin, bu olduğunda zarar görmesini önlemek için bir yedekleme planı olmalıdır.

5.Vanilya JavaScript nedir?

JavaScript’i incelerken, sonunda “vanilya Javascript” terimini duyacaksınız. Bu ne anlama geliyor? Vanilla JavaScript “olduğu gibi” JavaScript dilidir ve kodlama sürecini daha kolay veya daha verimli hale getirmek için herhangi bir araç kullanmaz. Normal JavaScript’in neye benzediğine dair kabaca bir fikir vermek için aşağıdaki temel JavaScript kodu örneğini inceleyin. Kullanıcıların web sitesinde bir ürün veya hizmeti kaydettikten sonra “Kaydolduğunuz için teşekkür ederiz” onay mesajı almasını istiyorsanız, aşağıda gösterildiği gibi doğrudan bir HTML sayfası olarak ( etiketleri arasında) kodlanmalıdır:

 

<script>

window.onload = initAll;

function initAll() {

document.getElementById(“submit”).onclick = submitMessage;

}

function submitMessage() {

var greeting = document.getElementById(“name”).getAttribute(“value”);

document.getElementById(“headline”).innerHTML = “Thank you for joining our email list,” + greeting;

return false;

}

</script>

Bunun gibi Vanilla JS, JavaScript projeleri oluşturmak için kullanılabilir, ancak JavaScript diline alıştıkça, JS’yi daha kolay ve daha verimli hale getirmek için birçok farklı araç kullanabilirsiniz.

 

6.Gelişmiş Javascript: Çerçeveler ve kütüphaneler (JS’yi Kolaylaştırmak için AKA Araçları)

Tahmin edebileceğiniz gibi, sonsuza kadar web geliştiricileri için sadece vanilya javascript kullanmak… vakit nakittir. Bu nedenle JavaScript çerçeveleri ve kütüphaneleri (JS’nin kullanımını kolaylaştıran araçlar) en iyi yeni arkadaşlarınızdır. Karşılaşacağınız başlıca sorunların ve yaptıklarınızın bir dökümü burada .

7.JQuery – O.G. JavaScript Kütüphanesi

JavaScript kullanırken, JS işlevlerinin ve işlevlerinin birden çok web sitesinde veya web uygulamasında düzenli olarak göründüğünü fark edeceksiniz – menü animasyonları ve kaybolmalar, dosya yükleme formları ve görüntü kitaplıkları gibi şeyler. Tüm bunları ihtiyaç duyduğunuzda sıfırdan kodlayabilirsiniz, ancak jQuery gibi bir kodlama kitaplığına geçerseniz, kodlama işiniz çok daha kolay olacaktır. JQuery kitaplığı, tek bir jQuery komut satırı ile çalıştırılabilen JavaScript komut dosyası işlevlerini içerir. Örneğin, yukarıdaki JavaScript kodu örneği jQuery kodu kullanılarak uygulandıysa, şöyle görünecektir:

<script>

$(“#submit”).click(function () {

var greeting = $(“#name”).val();

$(“#headline”).html(“Thank you for joining our email list, ” + greeting);

return false;

});

<script/>

Gördüğünüz gibi, jQuery programlama yaklaşımı çok daha özlü ve bir web sitesini veya web uygulamasını kodlarken aynı JavaScript işlevini gerçekleştirmek istediğinizde istediğiniz zaman yeniden kullanılabilir.

.

Yukarıdaki gibi örneklere ek olarak (jQuery parçacıkları olarak kabul edilir – adanmış işlevleri gerçekleştirmek için doğrudan jQuery kitaplığından eklenen kod parçacıkları), jQuery kodu daha karmaşık eklentiler oluşturmak için bir araya getirilebilir. jQuery eklentileri, doğrudan jQuery UI (Kullanıcı Arabirimi) havuzunda bulunabilir, burada kaynak kodu kopyalama ve yapıştırma için kullanılabilir.

.

8.ReactJS – Geliştiricinin En İyi Arkadaş

REACT JS-Geliştiricinin en iyi arkadaşı

JQuery ile birlikte React JS, web geliştiricileri için bir başka önemli JavaScript kitaplığıdır.

React JS, Facebook tarafından 2011 yılında, özellikle UI (kullanıcı arayüzü) oluşturmak için geliştirilen bir ön uç JavaScript kitaplığıdır. Aşina değilseniz, kullanıcı arayüzü, ekran menüleri, arama çubukları, düğmeler ve web sitelerini veya uygulamaları kullanmak için bunlarla etkileşime giren diğer her şeyden oluşan bir koleksiyondur.Aynı zamanda, bunları oluşturmak için vanilya JavaScript kullanabilirsiniz, değil mi?

React, geliştiricilerin tekrar eden menü nesneleri ve efektleri (etkileşimli formlar, otomatik tamamlama özellikleri, açılma veya kapanma menü animasyonları vb.) İçin önceden yazılmış kodu kullanmasına olanak tanır ve ayrıca Sanal DOM adı verilen özellik sayesinde genel site hızını ve performansını artırır. burada her şeyi okuyabilirsiniz). React JS’yi nasıl kullanacağınızı öğrenmek, bir JavaScript geliştiricisi olarak hayatınızı çok daha kolaylaştıracak ve ayrıca sizi çok daha fazla işe alınabilir hale getirecektir.

9.Diğer JavaScript Kütüphaneleri ve Çerçeveler

JQuery ve React gibi JS kitaplıkları, bireysel kodlama ihtiyaçları için dijital İsviçre Ordusu bıçakları olarak işlev görürken, ön uç geliştiriciler JavaScript çerçeveleri adı verilen araçları kullanarak işleri bir adım öteye taşıyabilir.

JQuery’nin patchwork işlevselliğinin ötesine geçen JS çerçeveleri, JavaScript geliştiricilerine web siteleri veya web uygulamaları için tam şablonlar sağlar. JS çerçeveleri daha sonra JS kodunun gitmesinin önerildiği şablonlarda boşluklar ve bu alanlara takılabilen önceden yazılmış kod (jQuery gibi) oluşturur.

Endüstri standartları olarak kabul edilebilecek bir dizi çerçeve varken (örneğin, Vue ve Angular), öğrenmek için birini seçerken yapacağınız en iyi şey, potansiyel işverenleri veya müşterileri dikkate almak ve varsa hangi JS çerçevesini tercih ettiklerini belirlemektir. Unutmayın, bir çerçeve öğrendikten sonra daha fazlasını seçmenin nispeten daha kolay olduğunu unutmayın.

10.JavaScript Nasıl Öğrenilir

Paket servisi burada mı? HTML ve CSS, temel bir web sayfasını kodlamanıza izin verecek beceriler olsa da, JavaScript o sayfayı hayata geçirecek programlama dilidir. HTML ve CSS kendi başlarına sizi geliştirici çalışmalarına başlamak için bir konuma getirecek olsa da, JavaScript öğrenmek için zaman ayırmak iş beklentilerinizin katlanarak artmasına yardımcı olacaktır.

Kapsamlı bir JavaScript eğitimine hazırsanız, düzenli olarak günde en az 2 yada 3 saatinizi bu dili öğrenmek icin harcamalı yazdığınız kodlarda hata çıksa bile vazgeçmemeli ve tekbir kaynağa bağlı kalmamalısınız bu sizi kısa sürede bu dile aşina edicek  çalışır kod yazdıkça daha fazla öğrenme isteği doğacak içinizde kolay demiyorum ama öğrenilemiyecek bir dil değil yine de tek başınıza yapamıyacağınızı düşünüyorsanız . Bu konuda birçok kurs, JavaScript dilinin ve jQuery kitaplığının yanı sıra HTML, CSS ve diğer kritik web geliştirici becerilerinin giriş ve çıkışları konusunda size rehberlik edecektir.

Related posts

En İyi Android İçin Geliştirilmiş Web Tarayıcıları 2020

Fatih Akgün

20 Yıl Öncenin Kabusu ILOVEYOU Virüsü!

Yağmur Kübra Yazıcı

WordPress ve HTML5 Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fatih Akgün

17 Yorumlar

Gürsel 19 Kasım 2020 at 12:20 pm

Paylaştığınız bilgiler çok işime yaradı teşekkür ederim

Cevaplayın
Zeliha Kutlu 19 Kasım 2020 at 5:01 pm

Bilgilerin işine yaramasına Çok sevindim Gürsel

Cevaplayın
Sabiha Dalkıç 19 Kasım 2020 at 12:21 pm

Zeliha hanım tebrikler çok başarılısınız daha fazla içeriklerle bize aydınlık katacağınıza inanıyorum daha detaylı bilgilerinizi takip edeceğim mutlaka 😊

Cevaplayın
Zeliha Kutlu 19 Kasım 2020 at 5:03 pm

Teşekkür ederim yazılarıma devam edeceğim takibiniz benim için önemli Sabiha hanım

Cevaplayın
Elif Nur kaya 21 Kasım 2020 at 1:22 pm

Gerçekten çok işe yarayan ve güzel bildiler ellerinize sağlık

Cevaplayın
Özge yuva 20 Kasım 2020 at 12:35 pm

Teşekkür ediyorum bu bilgiler gerçekten işime yaradı🙏🏻

Cevaplayın
Zeliha Kutlu 20 Kasım 2020 at 1:53 pm

sevindim teşekkürler özge

Cevaplayın
Kayra 20 Kasım 2020 at 1:02 pm

Ellerinize sağlık. Temel ve gerekli bilgiler verilmiş.

Cevaplayın
Zeliha Kutlu 20 Kasım 2020 at 1:52 pm

teşekkürler

Cevaplayın
Tugay 20 Kasım 2020 at 1:31 pm

Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim

Cevaplayın
Zeliha Kutlu 20 Kasım 2020 at 1:52 pm

Teşekkür ederim

Cevaplayın
Murat caner çakır 20 Kasım 2020 at 5:01 pm

Başarılarının devamını dilerim😊

Cevaplayın
Zeliha Kutlu 22 Kasım 2020 at 10:55 am

teşekkür ederim Murat

Cevaplayın
Buğrahan 20 Kasım 2020 at 5:50 pm

Giriş seviyesinde hiç bilgisi olmayan insanlar için faydalı bilgiler içermektedir. Tavsiye ederim, kaleminize sağlık….

Cevaplayın
Zeliha Kutlu 22 Kasım 2020 at 10:53 am

teşekkürler Beğenmenize sevindim

Cevaplayın
Furkan KORKMAZGÖZ 20 Kasım 2020 at 9:37 pm

Resmi bir üslubun yanında samimiliğinizi yazınıza katmanız okuyucu için güzel bir hava katmış. Yazınızı sıkılmadan okudum, sıkılmadan böyle bilgileri bizlere yansıtabilmeniz ortaya iyi bir iş çıkardığınızı net bir şekilde gösteriyor. Umarım daha bir çok yazılarınızı okuma fırsatımız olur 🙂 verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

Cevaplayın
Orhan 21 Kasım 2020 at 5:47 pm

Merhaba, konuya yabancı biri olarak Java öğrenme isteği uyandırdınız. Henüz HTML seviyesinde olduğuma ve yazınıza dayanarak önümde uzun bir yol olduğunu anlıyorum 🙂
Teşekkürler

Cevaplayın

Yorum Yap