Teknolojix Haber
ROBOTLAR YAPAY ZEKA

Jenga’da İnsanı Yenmek İçin Mücadele Eden Robotlar

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) makine mühendisleri, yapay zeka ve bazı algılayıcılar kullanarak bu oyunun fiziğini hesaplayan ve onu oynayan iki parmaklı bir robot üzerinde çalışıyor.

MIT’de doktora adayı ile makine mühendisi olan ve ayrıca, Science Robotics bülteninde Jenga oynayan bu robotun anlatıldığı yeni tezin ilk yazarı olan Nima Fazeli, şöyle söylüyor: “Bir karar vermek amacıyla yeterli bilgiyi toplamak için, onunla fiziksel şekilde etkileşim kurmanız gerekiyor.”

Fazeli ile meslektaşları, robotu parmak benzeri uzantılarla inşa etmişler. Bu sayede robot, bir parçayı itip daha sonra onu tutabiliyor. Makine, Jenga ile dolu olan dünyasını algılamak için iki adet algılayıcıya bel bağlıyor. Bunlar, kuleyi gören bir kamera ile ne kadar sert ittiğini bilmek amacıyla “bileğinde” yer alan bir kuvvet algılayıcısından oluşuyor. Kıskaç kısmını yapmaları gerekmişse de, kolun kendisi standart bir robot cihazı. Robot, bu algılayıcılar ile yapay sinir ağları gibi makine öğrenim teknolojileri yoluyla, oyunun fiziksel kurallarını anlayabiliyor.

Related posts

İlk Türk şirketi Finartz ‘Güvenli Ödeme’ sertifikasına sahip oldu!

Dimensity 1000 MediaTek Entegre 5G Modemli İlk Yonga Setini Duyurdu…

Meryem ACAR

Yapay zeka teknolojileri için “Ulusal Yapay Zeka Strateji Belgesi” yolda

Fatih Akgün

Yorum Yap