Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel)

Jennifer A. Doudna:CRISPR teknolojisi virüslerin tespit edilmesi için kullanılabilir!!!

Jennifer A. Doudna, CRISPR teknolojisinin Covid-19 da dahil olmak üzere pek çok virüsü tespit etmek için kullanılabileceğini paylaştı. 

University of California biyokimyacısı ve CRISPR tekniğinin yaratıcılarından olan Jennifer A. Doudna TechCrunch Disrupt 2020 kapsamında gerçekleşen “CRISPR in the post-COVID Era” isimli panelde Corona virüs salgını döneminde biotech endüstrinin ve Clustered Regularly InterSpaced Palindromic Repeats (CRISPR) adı verilen gen değiştirme tekniğinin nasıl değiştiği detaylı bir şekilde aktardı. 

Clustered Regularly InterSpaced Palindromic Repeats’in (CRISPR) DNA’da spesifik değişiklikler yapılmasını sağlayan bir teknoloji olduğunu dile getiren Doudna, bu teknolojinin Covid-19 da dahil olmak üzere pek çok virüsü tespit etmek için kullanılabileceğini ve CRISPR ile tanı konulabileceğini de paylaştı. 

Şu an kullanılan Covid-19 testlerinin sonuç almak için enzim ve proteinlere bel bağladığını ve direkt olarak gerçekleşmediğini dile getiren Doudna, CRISPR’in ise daha direkt bir şekilde çalıştığını ve bu nedenle daha hızlı bir şekilde tanı koyabildiğini de aktardı. 

Bilim insanlarının CRISPR teknolojisini diledikleri gibi programlayabileceğini de hatırlatan Doudna, bu teknolojisinin sadece koronavirüs salgını için değil gelecek pandemiler için kullanılabileceğini de dile getirdi. Influenza ve Covid-19’u aynı anda tespit edebilen bir proje üzerinde çalıştıklarını da belirten Doudna, gelecek virüs salgınına hazır olmamız gerektiğini de paylaştı. 

CRISPR teknolojisi ile tanım koyma üzerinde çeşitli akademik takımlar ve özel şirketlerin çalıştığını da paylaşan Doudna, yıl sonuna kadar CRISPR teknolojisini kullanan testleri görebileceğimizi de aktardı. CRISPR teknolojisini alet kutusuna benzeten Doudna, bu alet kutusunun pek çok farklı alanda kullanılabileceğini de aktardı.  

CRISPR teknolojisi ile ilgili klinik testlerin devam ettiğini de paylaşan Doudna, pek çok başarılı sonuç aldıklarını ve CRISPR teknolojisinin şimdiden hayat kurtarmaya başladığını da sözlerine ekledi. CRISPR teknolojisinin kullanımı için pek çok farklı proje yürüttüklerini de belirten Doudna, CRISPR teknolojisinin gelecekte daha ulaşılabilir olması adına çalıştıklarını da dile getirdi. 

Related posts

Windows 10 güncellemesinde beklenmeyen hata!

Fatih Akgün

Nokia TV geliyor! İşte Özellikleri..

Fatih Akgün

Teknolojide Gelişme: İsveç’te Deri Altına Çip Enjekte Teknolojisine İlgi Artıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap