Teknolojix Haber
BİLİM

Jüpiter’in inanılmaz bir fotoğrafı çekildi!

Gökbilimciler tarafından çekilen Jüpiter’in inanılmaz bir fotoğrafı ortaya çıktı ve bu da muazzam gezegenin kalın atmosferine hakim olan viskoz fırtınaları vurguladı. 

Hawaii’deki Gemini teleskopu tarafından çekilen  “ şanslı görüntülerden ” oluşan ve Juno ve Hubble’ın veri ve fotoğraflarıyla birleştirilen Jüpiter’in Dünya’dan şimdiye kadar çekilmiş en net fotoğraflarından birini üretmek için üç yıllık emeğin sonucu.

Görüntüler kızılötesinde çekildi ve gaz devinin ‘jack-o-lantern’ görünümünü ortaya çıkarmak için birbirine dikildi.

En parlak bölümler bulut örtüsünden yoksun kısımlardır, karanlık bölgeler ise yoğun bulut örtüsü nedeniyle kızılötesi radyasyonun görülmediği yerlerdir.  

Araştırmacılar, fotoğrafı oluştururken yüzlerce fotoğraf çekmeyi ve yalnızca Dünya atmosferinden en net ve minimum düzeyde etkilenen fotoğrafı kullanmayı içeren ‘şanslı görüntüleme’ adı verilen bir yöntem kullandılar. 

Dikkat çekici görüntüyü yaratan çalışma, Jüpiter’deki şimşek fırtınalarını, geniş nemli hava tüyleri üreten ve hem donmuş hem de sıvı derin su bulutlarının üstünde oluşan ‘konvektif hücreler‘ ortaya çıktığını ortaya koyuyor. 

Related posts

Yeni Geliştirilen Mikroskop Beyin Sinyallerini Yakalayabilecek

Fatih Akgün

Yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlamak amacıyla bant geliştirildi

Fatih Akgün

Yaz Aylarında Ultraviyole Radyasyona Dikkat

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap