Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Jüpiter’in Uydusu Europa’da Su Buharı Bulundu

NASA’nın Maryland’de bulunan Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden bir ekip, Jüpiter’in buzlu uydusu olan Europa’nın yüzeyinde su buharı izleri bulduklarını açıkladı.

Europa çalışmasının da lideri olan Lucas Paganini’nin NASA adına yaptığı açıklamada, “Henüz doğrudan sıvı suyu tespit edemedik. Ama bir sonraki şeyi bulduk: buhar şeklinde su” dedi. Nature Astronomy’de Europa’da bulunan su buharı ile ilgili makale yayınlandı. Yayınlanan makaleye göre Europa’da olimpik bir havuzu dolduracak kadar su buharı bulundu. Bu, fazla bir miktar gibi görünse de Dünya’da tespit edeceğimizden fazlası değil.

Gezegenlerin atmosferlerinin kimyasal bileşenlerini veya absorbe ettikleri kızılötesi ışını tespit etmek için bir spektrograf kullanan Hawaii’deki WM Keck Gözlemevi tarafından yapılan 17 gözlemden sadece bir tanesinde su buharı bulundu. Yirmi yıldan daha uzun bir süre önce NASA’nın Galileo uzay aracı, Jüpiter’in uydusu üzerinde elektriksel olarak iletken bir sıvı olduğuna dair kanıtlar bulmuştu. 2018 yılında veriler üzerinde yapılan başka bir analiz, büyük sıvı akışlarının kanıtlarını buldu. NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu tarafından toplanan veriler de bulutların varlığını destekliyor.

NASA zaten Jüpiter’in uydusu olan Europa üzerinde bir çalışma yürütecek. NASA, Europa Clipper görevi ile 2023 yılında buzlu uydunun yüzeyine daha yakından bakmayı planlıyor. Europa’da çalışma yürütecek uzay aracında bir dizi kamera, spektrometre ve Europa’nın yüzeyini araştırmak için bir radar bulunacak.  Bilim insanları, 2023’deki Europa Clipper görevini büyük bir merakla bekliyorlar. Bu görevle Europa’dan gelecek veriler, uydunun üzerindeki su varlığına dair ciddi veriler sunacak.

Related posts

ABD UZAY KUVVETLERİNE AİT İLK ROKETİ FIRLATILDI

Fatih Akgün

Boeing’in Starliner’ı Bugün Dünya’ya Geri Dönüyor. Birazdan Canlı Yayında!

Fatih Akgün

Göktaşı Dünyaya Çarpacak Mı? Çapı 4 Kilometre Olan Göktaşı İle İlgili NASA’dan Açıklama Geldi

Fatih Akgün

Yorum Yap