Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber YAŞAM YAZILIM

Kağıt paraları dezenfekte eden sistem geliştirildi

ATM içindeki Kağıt paraları  dezenfekte eden sistem geliştirildi

ATM içindeki Kağıt paraları  dezenfekte eden sistem geliştirildi

Kağıt paraları ATM içinde dezenfekte eden sistem geliştirildi

Bir İTÜ ARI Teknokent firması, kağıt paraları bakteri ve virüslerden arındırma amacıyla ATM’lere uygulanan kağıt para dezenfeksiyon modülü geliştirdi.

Söz konusu firmanın kurucu ortağı Furkan Eruçan, yaptığı açıklamada, kağıt paraların bir ayda 150 farklı insanın eline değerek kirlendiğini belirtti.”Yapılan araştırmalara göre, Avrupa ülkelerindeki kağıt paralar üzerinde ortalama 500 farklı çeşitten oluşan 26 bin bakteri bulunuyor. Türk paraları da aynı miktarlarda bakteri barındırıyor. Bu sayılar insanları hasta etmek için yeterli.” dedi.

UVC ışığın tüm bakteri ve virüsleri yok ettiğini öğrenerek bir iş fikri geliştirmeye başladığını anlattı.  Eruçan, şirketin diğer kurucu ortağı Kübra Karakoç‘un mikrobiyoloji konusundaki desteğiyle birlikte UVC ışıktan verimli ve güçlü bir teknoloji geliştirmeyi başardık dedi. Bu teknolojiyi ATM‘ler üzerinde test edip, patentlerini aldıklarını söyledi.

“Kağıt paraları toplayıp yakmak çözüm değil”

Koronavirüsle mücadele kapsamında da virüsün yayılmasını engellemek için Çin’in piyasadan kağıt paraları toplayıp yaktığını dile getidi. Eruçan, “Bu dezenfeksiyon yöntemi oldukça yetersiz bir yöntem, çünkü piyasaya sürülen yeni paraların yüzlerce insanın eline değerek kirlenmeye başlıyor ve eski kirli paralardan bir farkı kalmıyor.” diye konuştu.

Koronavirüs dahil anlık dezenfeksiyon sağlıyor”

Eruçan, Türkiye’nin önde gelen bankalarından birine ürün satışı gerçekleştirdiklerini ve pilot uygulamaların ardından 2023’e kadar öncü bankalarının ATM’lerine entegre olmayı hedeflediklerini aktardı. “İTÜ Çekirdek’ten aldığımız eğitimler ve geniş mentor ağı ile yaptığımız görüşmeler sayesinde iş fikrimizi uygulanabilir hale getirdik. Türkiye pazarında kendimizi kanıtladıktan sonra eş zamanlı olarak İTÜ ARI Teknokent’in Innogate Programı ile dünyaya açılmayı hedefliyoruz.” dedi.

Geliştirdikleri kağıt para dezenfeksiyon modülünün hali hazırda var olan tüm ATM’leri 15 dakikada hijyenik ve çevreci ATM’lere dönüştürdüğünü belirten Eruçan, şunları kaydetti:

“Bu çözüm ile kağıt paraların en fazla sirküle olduğu yer olan ATM’lerde anlık dezenfeksiyon sağlayarak, kullanımda olan paraların sürekli dezenfekte olmasını sağlıyoruz. ATM’den para çekmek isteyen müşteriler entegre ettiğimiz modül ile yüzde 99 oranında dezenfekte edilmiş şekilde paralarını çekebiliyor.

Anlık ve temassız dezenfeksiyon teknolojisi ile insanların korona virüs dahil olmak üzere tüm mikroorganizmalarca enfekte olmasının önüne geçiyoruz. Bu sayede salgın hastalıkların yayılmadan kontrol altına alınmasını sağlıyoruz.”

“Taşınabilir boyutta elektronik dezenfektan da geliştirdik”

Eruçan, ATM’lerde kağıt para dezenfeksiyonu sağlayan ürünlerine ek olarak, Thing Shower olarak isimlendirdikleri, cebe sığabilecek şekilde taşınabilir boyutta elektronik dezenfektan geliştirdiklerini ifade etti.

Thing Shower ile her gün yüzlerce insanın temas ettiği yüzeylerin insan sağlığı için oluşturduğu riski ortadan kaldırmayı amaçladıklarını anlatan Eruçan,

Işık dalga boyunu 200-280 nanometre arasında tutarak mikrosaniyeler içerisinde dezenfeksiyona imkan sağlıyoruz. Temassız ve anlık bir dezenfeksiyona imkan tanıtan ürünümüz sayesinde hijyeninden en fazla endişe duyduğumuz; umumi tuvaletler, kapı kolları, restoranlardaki çatal bıçak bardaklar, telefonlar, biberon ve emzikler, kozmetik eşyalar ve daha birçok eşya temassız bir şekilde saniyeler içerisinde dezenfekte edilebiliyor. 

Bu ürünü halkın temas ettiği ya da edeceği yüzeyleri korunması, bakteri ve virüslerden arındırması amacı ile geliştirdik. İnternet sitemizden ön sipariş almaya başladık. Uluslararası sağlık kuruluşlarının ve Sağlık Bakanlığı’nın da belirttiği gibi hijyenin en önemli ve birinci kural olması gerekiyor. Temas edilen nesnelerin sık sık dezenfekte edilmesi önem taşıyor.” dedi.

Kaymak: Hürriyet.com

Related posts

The Outlander Dizisi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Dünyanın İlk Yapay Zeka Üniversitesinin Açılışı Ertelendi!

Fatih Akgün

BİRLEŞİK KRALLIK’TAN RÜZGAR ENERJİSİ KULLANIM PLANI!

M. Büşra Kaya

1 Yorum

Corona virüs önemli gelişme: Antikor testleri - LaFLaF.NET 26 Mart 2020 at 5:54 am

[…] kişilerin yeni tip corona virüsü (covid-19) hiçbir belirti göstermeden ya da hafif belirtilerle atlatıp atlatmadıklarını […]

Cevaplayın

Yorum Yap