Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

KAI Bombaları tespit ve imha aracı

KAI Bombaları tespit ve imha aracı

 KAI Bombaları tespit ve imha aracı , 1.9 Tonluk Çelik Kola sahip

KAI Alman ordusunun emrindeki en yeni araç. 10 metre uzunluğundaki bu taşıt, birden çok mafsala ve 1.9 ton ağırlığında çelik bir kola sahip. KAI, Bombaları tespit ve imha aracı , patlamamış mühimmatları güvenli bir uzaklıktan tespit edip tanımlamak üzere tasarlanmış. Ayrıca bir askerin kullanabileceği kadar da  kolay bir arayüze sahip. Arka bölümünde bulunan algılayıcılar ve aletler bomba olabilecek cisimleri patlatmadan kontrol etmeyi amaçlıyor. Bomba olma ihtimali olan cisimler köprünün altında ya da başka bir yere yerleştirilmiş olsa dahi bularak kontrol edebiliyor.

Sistemin kısaltılmamış Almanca ismi, neredeyse kolun kendisi kadar uzun: Kampfmittelaufklärung und-identifizierung;  kelime grubunun Türkçe’deki karşılığı “mühimmat arama ve tanımlama”  anlamına geliyor. KAI kısa adı ile bilinen araç askerleri kurtarmayı amaçlıyor.

Fuchs 1A8 adı verilen  30 yıldır kullanılan zırhlı nakil aracının son modelinin üstünde uzun kol taşınıyor.  Esas görevi kol yapıyor. 23 tonluk bu vasıta, mayın ve el yapımı patlayıcı darbelerine karşı dayanıklı olarak üretilmiş. 80 kilometre  hıza ulaşabiliyor.

Kullanıcı dostu ara yüzüne sahip araç çok kapsamlı olduğundan kullanmayı öğrenmek için yaklaşık altı hafta yeterli oluyor. Bundeswehr ya da Alman ordusundaki askerler aracı kullanmayı öğreniyorlar.  Araç; silahlar, cephaneler, taşıtlar ve elektronik cihazlar üreten Alman savunma şirketi Rheinmetall tarafından yapılmış. Fuchs 1A8 in üzerine yerleştirilen kol akordeon gibi katlanabiliyor. Ve hareket kabileyeti yüksek olan kolun; kamyon etrafında 360 derece dönebilmesi için  üç mafsalı bulunuyor . KAI proje yöneticisi Ilja Kembel, “Kolun normal konumu, aracın önüne uzanacak şekilde” bilgisini verdi. Bu sayede güvenli mesafeden bombalara müdahale edilebiliyor.

Kaynak : Popülerscience

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Süper kütleli Kara Delik püskürmeye başladı.

İlk yerli füze motoru TJ300 testi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Rusya, 45 Yıl Sonra Ay’a Uzay Aracı Göndermeyi Planlıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap