Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Kaliteli, güvenilir savunma sistemleri ve yazılımları

Kaliteli, güvenilir savunma sistemleri ve yazılımları

Kaliteli, güvenilir savunma sistemleri ve yazılımları nasıl geliştirilir? temalı TestDefence etkinliğinden kısa notlar

Geçtiğimiz şubat ayında Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board – TTB) ile Kamu Bilişim Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Yüksek Kaliteli, Güvenilir Savunma Sistemleri ve Yazılımları Nasıl Geliştirilir?” temalı TestDefence etkinliğinde savunma sanayi bilişim profesyonelleri bir araya geldiler. 27 Şubat 2020,  tarihinde Ankara ‘da BTİK ‘de gerçekleşen etkinlikte ulusal ve uluslararası konuşmacılar,sektörün önde gelen profesyoneller paneler ve konuşmalar yaptılar. Yapılan konuşmaların konusu ağırlıklı olarak savunma sanayii alanındaki teknolojik gelişmeler ve bu gelişmelerin yazılım testi ile ilişkisi oldu. BTK’nın ev sahipliği yaptığı ve Ankara’da düzenlenen etkinlik gün boyu sürdü. Gündem başlıklarında ; savunma sanayi yazılımlarında geleneksel süreçlerin DevOps süreçlerine entegrasyonu; yazılım güvenliğinde statik ve dinamik kod analizleri, yazılım testi çeşitleri  ve iyileştirme çalışmalar Türkiye’deki test yapıları konuları oluşturdu.

 

TestDefence 2020’den kısa  Notlar

TestDefence açılış konuşmasını Kamu Bilişim Derneği İkinci Başkanı Yakup Şıvka yaptı. Konuşmasında ” Analiz ve Test iyileştirme süreçlerinin” önemini vurguladı. Ayrıca ” uygulama geliştirme, kodlamalardan ibaret değildir ” diyerek, stres ve yük, performans ve güvenlik olgularını sürecin üç temel aşaması olarak değerlendirdi.

İyileştirme Konusunda Alınacak Yol Konuşuldu.

Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen konuşmasında 2019-2020 yılına ilişkin raporlardan elde edilen verilere yer verdi. Yitmen, DevOps State Report Turkey 2019-2020 edisyonunda, çöken sistemi iyileştirme süresine verilen yanıtların yüzde 39 oranıyla “bir hafta ila bir ay arası” olarak belirlendiğini ifade etti.Ayrıca; iyileştirme konusunda daha çok yol kat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Yitmen, 92 ülke ve 2 binin üzerinde katılımcının yer aldığı dünya çapında gerçekleştirilen anket sonucunda yayınlanan Turkey Software Quality Report 2019-2020’den paylaştığı verilerde ise dünya ve Türkiye verilerini karşılaştırarak test tercihlerini ortaya koydu. Dünyada en çok uygulanan test çeşitlerini sırası ve oranlarıyla, yüzde 83 ile fonksiyonel, yüzde 60 ile performans ve yüzde 44 ile güvenlik testleri olarak açıklayan Yitmen, Türkiye’de yüzde 92 oranında performans testlerinin kullanıldığını, güvenlik testlerinin ise altıncı sırada yer aldığını açıkladı.

Savunma Teknolojisiyle Gelen Yenilikler

Yoğun katılımlı olan “Yazılım Güvenliğinde Dinamik/Statik Kod Analizleri ve WAF Kullanımının Önemi” temalı panel Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Dr. Emre Öğütcen moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panelde, test süreçlerinde manuel araçların kullanılması, uygulama güvenlik duvarı yaklaşımında pozitif ve negatif güvenliğin bir arada kullanılması gibi konuların yanı sıra statik kaynak kod analizi ve test tekniklerindeki yanlış bulguların oluşturduğu iş yükü gibi olumsuzlar da ele alındı. Ayrıca siber istihbaratın tüm kurumların takip etmesi gereken önemli bir unsur olduğu vurgulandı.

Kaynak: turkishtestingboard

Related posts

Bilinmeyen yeni bir astronomik cisim keşfedildi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

SpaceX’in Astronotları , Uçuş Öncesi Karantinada

Fatih Akgün

ikinci AKINCI Taaruz İnsansız Hava Aracı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap