Teknolojix Haber
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

Kandaki oksijen seviyesini artık Huawei Watch GT2 ölçebiliyor

Huawei’nin sevilen ürünlerinden biri olan Huawei Watch GT2, yeni bir güncelleme ile kandaki oksijen seviyesini de ölçemeye başladı.

Huawei Watch GT2 ölçüyor ama kanda oksijen seviyesini öğrenmek neden önemli?

Huawei, sürpriz bir güncellemeyle halihazırda satışta olan Watch GT2 model akıllı saatlerin kandaki oksijen seviyesini ölçebilmede önünü açtı.
Watch GT2, SpO2 izleme özelliği ile 1.0.6.26 sürümüne güncellendi. Güncellemeyi Huawei Health uygulaması üzerinden akıllı saatinize yükleyebiliyorsunuz.

Şimdi özelliğin detayına geçmeden önce SpO2 kavramına bakalım. SpO2, bir kişinin kan dolaşımındaki oksijen seviyesinin bir tahminini ortaya koyuyor.
Sağlıklı bir insanın SpO2 seviyesi 90 ila 100 değer aralıklarında olması gerekiyor. Aksi halde kandaki düşük oksijen seviyesinin sağlık üzerinde ciddi etkisi olabilecek hipoksemiye (solunum yetmezliği) neden olabileceği biliniyor.

Bunun ölçmek de bu nedenle oldukça önemli. Özellikle de ileri yaşta olan, kalp ve akciğerlerle ilgili hastalıkları olanlar, kandaki düşük oksijen seviyesiyle ilgili ciddi sorunları bulunuyor. Bu nedenle takibinin yapılması hayati bir önem taşıyor.

Güncelleme ile gelen bu özellik, yoğun egzersiz seansları sonrasında oksijen seviyelerini takip etmek isteyenleri de hedef alıyor.

Related posts

Dünyanın İlk Biyonik Gözü

Fatih Akgün

AirPods Pro kulaklıklar ülkemizde satışa başladı

Fatih Akgün

Steam Mağazasını Apple Watch’a Getiren İlginç Uygulama: Smoke

Yasemin ACAR

Yorum Yap