Teknolojix Haber
MOBİL YAŞAM YAZILIM

Katlanabilir akıllı telefonlar 2020’nin trendi olacak

Her geçen gün akıllı telefonların daha da geliştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Şunu da rahatlıkla belirtmek gerekir ki 2019 yılı, akıllı telefonlar için harika bir yıl oldu. Performans ya da kamerayı bir tarafa bıraktık, katlanabilir akıllı telefonlar ilk defa bu yıl adından çokça bahsettirdi. Kısaca 2019 yılı, katlanabilir akıllı telefonların yılı olmuştu.

Peki, neden?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça kolay. Çerçevesiz ekranları gördük, geriye dahada büyük ekranları cebimize sokmak kaldı. Bir tableti cebimize sokmak mantıklı değil. Ama bir tablet ikiye katlanıyorsa niçin olmasın?

Katlanabilir akıllı telefonlar her yerde…

Katlanabilir telefon furyasını ilk başlatan şirketlerden biri Royale oldu. Royale FlexPai modeli ile birlikte 7.8 inçlik bir ekrana sahip telefonu cebimize sokmayı başardık. Tabii, bu telefon zaman satışa sunulmadı ve dolayısıyla son tüketiciye ulaşamadı.

Son tüketiciye oluşturma yolundaki büyük adımları atan şirketler ise Samsung ve Huawei oldu. Galaxy Fold modeli ile karşımıza çıkan Samsung’un ardından Huawei de Mate X isimli katlanabilir telefon modeliyle bizlere göründü.

Galaxy Fold ve Huawei Mate X satışa çıkmaya hazır olan ilk katlanabilir telefon modelleri arasında yer aldı. Ancak Galaxy Fold’un satışa sunulmasının ardından Samsung, hiç beklemediği bazı sıkıntılarla karşılaştı. Yurt dışı fiyatı 1.449 dolar olarak belirlenen telefonun Türkiye fiyatı belirlenmeden raflardan toplandı.

Yaşanan bazı ekran problemlerini düzelteceğini soyleyen Samsung, uzun bir sürenin ardından Galaxy Fold’un yenilenmiş versiyonunu bazı ülkelerde satış sundu. Tabii bu sırada Huawei Mate X modeli de 1.999 dolarlık fiyat etiketiyle çoğu ülkede satışa açıldı. Ve satışa sunulmasının ardından herhangi bir sorun yaşatmayan Mate X, oldukça güzel satış rakamlarına ulaşmayı başardı.

Katlanabilir telefonlara yakından ilgi duyan herkesin gözü bir anda Apple’a kaydı. Apple tarafından da katlanabilir akıllı telefon modeli, en azından konsepti bekleniyordu. Fakat olmadı.

Çoğu insanın gözü Apple cephesindeyken Motorola da hiç beklenmedik bir şekilde katlanabilir akıllı telefon furyasına dahil oldu. Samsung’un ve Huawei’in katlanabilir telefonuna göre biraz daha farklı yapıya sahip olan telefon, çoğu insan tarafından çok beğenildi.

Motorola RAZR’ın 6.2 inçlik 21:9 formatındaki ekranı dikey bir şekilde katlanıyor. Böylece standart bir akıllı telefon ekran boyutuyla gelen telefon, cebinize sokacağınız zaman çok daha küçük bir yapıda olabiliyor. Ayrıca cihazda ana ekranın yanı sıra 2.7 inç boyutunda küçük bir ekrana da yer veriliyor.

Bu telefondan sonra çoğu kişi, “Mevcut telefonların ekranı büyümemeli, kendileri küçülmeli” düşüncesine girdi. Açıkçası kısa zamanda en mantıklı çözüm bu olacak gibi gözüküyor.

Huawei ve Samsung, Motorola’nın bu hamlesinin ardından yeni katlanabilir telefonlarını çıkarmaya karar verdiler. Ayrıca şimdiye kadar ortaya çıkan bilgiler doğuru çıkarsa Samsung’un yeni akıllı telefonu, Motorola RAZR modeli ile oldukça benzer bir yapıya sahip olacak. Yeni Samsung Galaxy Fold’un gelişinin ise Şubat ayında gerçekleşmesi beklentiler arasında yer alıyor.

Ya bundan sonrası?

2020 yılında daha birçok üretici katlanabilir akıllı telefonuyla şov yapma girişiminde bulunacaktır. Hangi üretici en iyisini yapacak, bilemeyiz. Ama bu yılın, katlanabilir telefonlar için iyi bir yıl olacağını söyleyebiliriz.

Related posts

Telgraftan Katlanabilir Telefona Evrim Süreci

Fatih Akgün

Dolandırıcıların Dikkat Edilmesi Gereken Yeni Tuzağı: ‘Teslim Edilemeyen Kargolar’

Yasemin ACAR

Virüs nedeniyle piknik yapmak yasaklandı!

Fatih Akgün

Yorum Yap