Teknolojix Haber
BİLİM

Kenevir Atıklarının Yakıta Dönüştürülme Projesine, TÜBİTAK Desteği!

Farklı alanlarda araştırmacılarının destek verdiği “Kenevir Atıklarının Entegre Enerji Üretimi Yaklaşımıyla Katı ve Gaz Yakıtlara Dönüştürülmesi” adlı multidisipliner proje, Ege Üniversitesi araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu, bu proje kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce üretimi yapılan kenevirlerin atıkları, Ege Üniversitesi’ne gönderilecek.

Fen Fakültesi Kimya Bölümünde Prof. Dr. Jale Yanık ve ekibi tarafından biyokömür üretim seçenekleri için atıklar incelenecek, Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümünde Prof. Dr. Nuri Azbar ve ekibince biyogaza dönüşümü araştırılacak. Prof. Dr. Jale Yanık, projenin hazırlanmasıyla ilgili bilgi vererek, kenevir bitkisinin son yıllarda çok hızla katma değerlerinin farkına varıldığını ve 19 ilde de ekimin yasal hale getirildiğini vurguladı.

Projenin çıktılarının akademik camiada ve bakanlık nezdindeki arazi uygulamalarında faydalı olacağını belirten Jale Yanık, “Araştırma Üniversitesi olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen üniversitemizin araştırmalarına ve genç bilim adamlarının lisans, yüksek lisans ve doktora bursiyerlerinin yetiştirilmesine önemli oranda destek verecek olan proje, TÜBİTAK ile sözleşmesinin imzalanmasını takiben çalışmalara başlanacak” ifadelerini kullandı.

Related posts

Ay’ a Kardeş Geldi

Fatih Akgün

Kara deliklerdeki benzer manyetik alanlar Dünya üzerinde yaratılabilir

Fatih Akgün

Hindistan hükümeti, inek dışkısı, idrarı ve sütü üzerine araştırmaları fonlamaya karar verdi.

Fatih Akgün

Yorum Yap