Teknolojix Haber
OTOMOBİL SEKTÖREL

Kia’dan 25 Milyar Dolarlık Yatırım!

Kia; elektrikli araç, mobil hizmetler, bağlanabilirlik ve otonom sürüş konularını içeren yeni ‘Plan S stratejisi kapsamında 2025 yılına kadar 25 milyar dolar yatırım yapacak. Marka bu kapsamda 2025 yılına kadar 11 elektrik model geliştirerek elektrikli araç pazarında yüzde 6.6 pazar payı almayı hedefliyor.

Kia, geleneksel motorlu taşıtlara odaklanan bir iş modelinden elektrikli araçlar ve kişiselleştirilmiş ulaşım çözümlerine odaklanan bir iş modeline geçmeye hazırlanıyor. Marka bu kapsamda elektrikli ve otonom araçlar ile ulaşım hizmetleri olmak üzere iki aşamalı geçişi hedefleyen ”Plan S” stratejisini duyurdu.

”Plan S” stratejisi kapsamında 25 milyar dolar yatırım yapacak olan KIA, 2025 yılına kadar 11 elektrik model geliştirmeyi, küresel elektrikli araç pazarında yüzde 6.6 pazar payı elde etmeyi ve satışlarının yüzde 25’inin elektrikli araçlardan sağlanmasını öngörüyor.

ADIM ADIM ELEKTRİKLİ ARAÇLARA GEÇİŞ

”Plan S” kapsamındaki ilk elektrikli aracını 2021 yılında geliştirecek olan Kia, ilk olarak crossover silüetinde bir elektrikli araç üretecek. Tek bir şarj ile 500 km’nin üzerinde menzile ulaşacak olan araç, 20 dakikanın altında hızlı şarj özelliğine de sahip olacak.

Kia, 2022 yılından itibaren SUV ve MPV’lerle elektrikli ürün gamını genişletecek ve 2025 yılına kadar 11 modelden oluşan elektrikli ürün ailesine kavuşacak.

SUV SATIŞLARI TOPLAM SATIŞLARDAN YÜZDE 60 PAY ALACAK

‘Plan S’ kapsamında 11 elektrikli model geliştirecek olan Kia, 2022’ye kadar ise SUV satışlarının toplam satışlarında yüzde 60 pay almasını öngörüyor.

‘Plan S’ ile geleceğin ulaşım yöntemlerine ve elektrikli araç teknolojisine yatırımlarını hızlandıracak olan Kia, böylece gelişmiş pazarlardaki toplam satışlarının yüzde 20’sini elektrikli araçlardan sağlayacak.

Related posts

Araba Muayene istasyonları TÜVTÜRK’ten erteleme açıklaması

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Otobanda Nefesleri Kesen Hız Testi!

Nihal Sanlı

Elektrikli araç alırken 3 noktaya dikkat

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap