Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

“Kim 1 Milyon Dolar Kazanmak İster?” Snapchat

Snapchat Tik Tok’a Rakip Yeni Özelliği üzerinden günde 1 milyon dolar dağıtıyor…

Snapchat, 2020’nin sonuna kadar Spotlight özelinde yayınladığı yeni paylaşım modeli ile içerik üreticilere 1 Milyondan dolardan fazla gelir elde etme imkanı sunuyor.

Nasıl mı? Aşağıdaki  yazımızda bulabilirsiniz.

 

Haziran ayında yenilenen Snapchat, daha önce Sounds on Snapchat özelliğini iOS sürümünde yayına almış, kullanıcıların snaplerine müzik eklemesini sağlamıştı. Bu özellik ile TikTok’a rakip olmaya hazırlanan Snapchat, işi daha da ileri götürerek şimdi TikTok benzeri video akışını yayına aldı.

Dünyada aktif kullanıcı sayısı 250 milyona yaklaşan Snapchat, videoların herkese açık şekilde paylaşılmasını teşvik etmeye yönelik bu yeni özelliğine “Spotlight” adını verdi. Snapchat, Tik Tok’un “Sizin için” sayfasını andıran Spotlight aracılığıyla içerik üreticilerine yıl sonuna kadar her gün toplam 1 milyon dolar dağıtacak. Spotlight’a kabul edilmiş Snap’i olan tüm kullanıcılar, o gün ki 1 milyon dolar dan kriterlere göre hesaplanan kendi payını alacak. Söz konusu miktarın dağılımında videonun popülerliği ve izlenme sıklığı gibi kriterler göz önünde bulundurulacak.

Spotlight nasıl çalışıyor?

Spotlight isimli bu yeni akış, ilgi çekici snapleri ve müzik destekli videoları içerecek. Spotlight’a Snapchat ana sayfasına eklenen yeni Play butonu üzerinden erişilebilecek. En çok etkileşim alan Snapler akışta kendine yer bulurken, içerikler her bir kullanıcı için kişiselleştirilmiş olacak. Snapchat, Spotlight’ta paylaşılan Snaplerin, kaç kişi tarafından ilgi çekici bulunduğunu, ne kadar süre boyunca izlendiğini, favorilere alınma ve paylaşılma oranlarını göz önünde bulunduracak. Bunlara ek olarak eğer izleyenler videoyu atladıysa bunu da negatif faktör olarak değerlendirecek. TikTok “Sizin İçin” akışından farklı olarak Spotlight’ta gizli hesaplar da paylaşım yapabilecek. Gizli hesap kullanıcıları Snapleri doğrudan Spotlight’ta paylaşabileceği gibi Our Story’de de paylaşılmış olabilecek. Gizli hesaplardan yapılan paylaşımlarda kullanıcı ismi görünmeyecek. Gizli hesapların paylaştığı snaplere yorum yapmak ya da hesaba mesaj atmak da mümkün değil. 18 yaş üzerindeki herkese açık profillerin paylaşımlarında ise kullanıcı isimleri görülebilecek. Bu sayede içerik üreticileri yeni takipçiler tarafından kolayca keşfedilebilecek. Ayrıca herkese açık hesapların paylaşımlarına mesaj gönderilebilecek. Yine de yorum bırakma özelliğinin Spotlight’ta aktif olmadığını ekleyelim.

Gelir elde etmek isteyen içerik üreticilerin 16 yaşından büyük olması gerekiyor. Spotlight’ta yayınlayacağınız içeriklerin Snapchat içerik ilkelerine ve koşullarına da uygun olması gerektiğini söyleyelim. Tüm spotlight içerikleri moderasyon sistemine sahip olacak. Snapchat yayınladığı duyuruda, Spotlight’ta paylaşılan en iyi videoların, içerik üreticilerine her gün 1 milyon dolardan fazla gelir getirebileceğini de belirtiyor. Gelir paylaşımı modeli 2020’nin sonuna kadar devam edecek. Bu arada geçici içerik formatının da fikir babası olan Snapchat, Spotlight ile kalıcı içeriklere de adım atıyor. Spotlight içerikleri, üreticisi tarafından silinmediği sürece yayında kalmaya devam edecek. Snapchat’in Spotlight özelliği uygulamanın iOS ve Android sürümlerinde ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, İrlanda, Norveç, İsveç, Danimarka, Almanya ve Fransa’da kullanıcılara açıldı. Henüz Türkiye’de yok, fakat yakın zamanda açılması bekleniyor. Bu durum Snapchat’in kullanımını Türkiye’de arttıracak mı, göreceğiz.

Related posts

Instagram’da Yeni Bir Dönem Başlıyor “Instagram Shop”

Fatih Akgün

TikTok’ta Sosyal Ticarete Adım Atıyor

Fatih Akgün

INSTAGRAM Yeni Bir Özellik Getirdi : CHALLENGE

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım