Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Kış Lastiği Takma zorunluluğu için son 2 gün!

Kış Lastiği Takma zorunluluğu için son 2 gün!

Eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçların kış aylarında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği kış lastiği zorunlu tutuluyor. Yasa gereği 1 Aralık 2020 ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında geçerli olan kış lastiği takma zorunluluğu için son 2 gün!  Araçlarda can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış lastiğinin kullanılması gerekiyor. Kurala uymayanlar için  uygulanacak olan  776 lira ceza  araç sürücüsüne kesilecek.

Kış Lastiği Takma zorunluluğu için son 2 gün!

Araçların kış lastiği denetimi; Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri ve ulaştırma bakanlığın yetkilendirdiği personeller tarafından yapılıyor.

 1 Ocak 2021 itibarıyla kış lastiği takmama cezasının ücreti, Maliye Bakanlığınca %9,11 olarak açıklanan oranı çerçevesinde güncellenecek

 

Kış şartları nedeniyle yol koşullarında ulaşımın sağlıklı ve güvenli sürdürülmesi için hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kış lastiğine geçilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Çünkü; bu sıcaklığın altında yazlık lastikler işlevlerini kaybediyor.

Sürücülerin yeni tip Kovid-19  pandemi tedbirleri kapsamında, sosyal mesafeyi koruyarak, kış lastiği montajı ile lastik hava basıncı ve diş derinliği kontrolü yaptırabilecek.

Kış lastikleri, +7ºC ile -40ºC derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı sırt desenlerine sahiptir. Sıcaklığın düşük olduğu soğuk havalarda kış lastiği; yaz lastiğine oranla yüzde 50 daha iyi yol hakimiyeti sağlar. Fren mesafesini yüzde 50’ye kadar kısaltır.

Otomobillerde kış lastiği fiyatları ebatlarına göre değişiyor

Türkiye’de en çok kullanılan ebat olan 205/55 R16 ölçüdeki kış lastikleri, 400 ila 650 lira fiyat aralığında satışa sunuluyor. Lastik markasına göre bu fiyatlarda değişiklik gösterebilir. Lastik sökme takma ücretleri, binek araçlar için 60-120 lira, SUV ve hafif ticari araçlar için 75-125 lira aralığında değişiyor. Lastik oteli bedeli ise 4 lastik için ortalama 100 lira düzeyinde uygulanıyor. Birçok bayide, söküm takım ve lastik oteli hizmeti paket olarak veriliyor ve bu iki hizmetin fiyatları 150-250 lir arasında değişiyor.

Kaynak: Hürriyet Haber

Diğer otomobil haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Volkswagen’nin Türkiye’de İnşa Edeceği Fabrika için Flaş İddia!

Fatih Akgün

Bu Stratejiyi İzleyin! Alışveriş Merkezinde Aracınıza Park Yeri Bulabilmek İçin …

Meryem ACAR

2020’de Sıfır Olarak Satın Alabileceğiniz LPG’li Otomobiller

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım