Teknolojix Haber
İNTERNET

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Facebook Hakkında Soruşturma Başlattı

Facebook kullanıcılarına ait verilerin çalınması, gündemin önemli konularından. Bu bağlamda Kişisel Verileri Koruma Kurulu’ndan soruşturma hamlesi gelirken, bir şirket yöneticisi de çalınan verileri ülkelere göre ayırdı. Türkiye’deki Facebook kullanıcıları için durum, pek de iyi değil.

Geçtiğimiz hafta sonunun en çok konularından bir tanesi, Facebook kullanıcılarının bilgilerinin çalınmış olduğunun açığa çıkmasıydı. Yarım milyar kullanıcıya ait kişisel veriler, çeşitli hack platformlarında satışa çıkarılmıştı. Facebook yönetimi, her ne kadar bu iddiaları reddetmiş ve olayın geçmişte yaşandığını söylemiş olsa da kullanıcılar, bu tür bir açıklamayı kabul etmemişlerdi. Ayrıca Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in verilerinin de olduğu iddia edilmişti.

Yaşanan bu olay, Türk yetkililer tarafından da yakından takip ediliyor. Son bilgilere göre Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), konuyla ilgili olarak Facebook’a yönelik bir soruşturma başlattı.

Facebook’un 106 ülkeden 533 milyon kullanıcısının verileri açığa çıktı. Hudson Rock isimli bir şirketin teknoloji biriminden sorumlu olan Alon Gal ise bu konuyla ilgili detaylı bir araştırma yaparak, verileri açığa çıkan kullanıcıların hangi ülkelerden olduğunu tespit etti. Yapılan araştırmaya göre Facebook’un çaldırdığı kullanıcı verileri, en çok da ABD’li kullanıcıları etkilemişti.

Alon Gal’in araştırmasına göre Facebook, 32 milyonu aşkın ABD’li kullanıcının verisini kaptırmış durumda. Birleşik Krallık’ta olan verisi açığa çıkmış kullanıcı sayısı ise 11 milyonun üzerinde. Türkiye’den ise 19 milyon 638 bin 821 kişinin verilerinin çalındığını açıkladı. Buna göre her 4 Türk vatandaşından bir tanesinin verisi, Facebook nedeniyle açığa çıktığı gerçeği karşımızda.

Related posts

Eylül 2021’den İtibaren Android Cihazlar, Çoğu Güvenli Web Siteyi Desteklemeyecek!

M. Büşra Kaya

Yerli video konferans uygulaması “BizBize”

Fatih Akgün

Zoom’a uçtan uca şifreleme özelliği geldi

Vildan Çelik

Yorum Yap