Teknolojix Haber
OTOMOBİL

KKTC’nin otomobili Günsel Türkiye’de de satılacak

KKTC'nin otomobili Günsel Türkiye'de de satılacak

KKTC’nin otomobili Günsel Türkiye’de de satılacak

160 Türk mühendis ve tasarımcının imzasıyla hayata geçirilen (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) KKTC’nin otomobili Günsel Türkiye’de de satılacak. Günsel Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Expo 2020 Fuar’ında sergileniyor. Test sürüşleri yapılan KKTC yerli otomobili Günsel kullanıcıların beğenisini kazandı.

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde 100’ü aşkın Türk mühendis ve tasarımcının 1.2 milyon saat emekle ürettiği Günsel otomobilinin prototip modelinde alüminyum şase kullanıldı. Günsel B9’un kaporta aksamı ise tamamen karbondan üretildi. Bu sayede hafifleyen Günsel’in performansı da arttı.

Günsel’in öne çıkan birkaç özelliği

  • Deneyimle imkanına kavuştuğumuz Günsel 0’dan 100 kilometreye 8 saniye gibi kısa bir sürede ulaşıyor.
  • Maksimum 170 kilometre hıza ulaşan Günsel 250 Nm tork üretiyor.
  • 140 kw yaklaşık 187 beygir güç üreten elektrikli motorla 350 kilometre menzile ulaşılabiliyor.
  • Hızlı şarj imkanına da sahip olan Günsel’in bataryaları yarım saatte yüzde 80 oranında doluluğa ulaşıyor.
  • 19 inç janta sahip Günsel’in lastikleri BMW i3 gibi ince! 155/70/19 boyutlarındaki lastiğe sahip olan Günsel ince lastiklerle enerji tasarrufu sağlıyor.
  • Modüllü özel batarya sistemine sahip olan Günsel -20 derece ile 55 derece arasında çalışma sağlıyor. Bataryalar hem suyla hem de havayla soğutuluyor.
  • Dijital kadrana sahip olan Günsel’in iç tasarımında yenilikçi öğeler bulunuyor. Kadranda otomobilin kullandığı güç, yol bilgisayarı, bataryaların durumu, vites konumu gibi seçenekler bulunuyor.
  • Elektrikli park mevcut ve hold seçeneği de kullanıcılara sunulacak.

 

PROF. DR. İRFAN GÜNSEL; Seri üretime başlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Günsel’i KKTC’de 1 yıl içinde seri üretime başlamayı hedefliyoruz. Sonrasında Türkiyemiz için direksiyonun tarafını değiştirip satış yapmayı planlıyoruz. Öncelikle KKTC’de satmak istiyoruz. 20 bin hedef koyduk.” dedi.

Bu otomobilin fiyatı konusunda ise Prof. Dr. İrfan Suat Günsel “Batarya maliyetleri dolayısıyla içten yanmalı motorlu araçlarla yarışmak pek mümkün değil. Elektrikli araç sınıfında fiyatı en altta olacak otomobil Günsel diyebiliriz. İçten yanmalı araç fiyatlarıyla elektrikli araç fiyatları arasında olma hedefimiz var.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Hürriyet

Diğer otomobil haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Mitsubishiden 2020 Attrage ve Mirage

Fatih Akgün

En Çok Satılan Lüks ve Ultra Lüks Otomobiller!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım