Teknolojix Haber
YAŞAM

Kobe Bryant’ın Ölümü ile İlgili Atılan Olay Tweet Sahte Çıktı

Kobe Bryant’ın hayatını kaybetmesinin ardından ortaya çıkan, 2012 yılında atıldığı iddia edilen bir tweette Bryant’ın helikopter kazasında öleceği söyleniyordu.Yapılan araştırmalar ise tweetin sahte olduğunu ortaya çıkardı.

Dotnoso kullanıcı isimli bir Twitter kullanıcısı, attığı bir tweetle Kobe Bryant’ın helikopter kazasında hayatını kaybedeceğini iddia ediyordu. Bryant’ın dün bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından bu tweet, bir anda binlerce insanın odak noktası oldu.

Ancak yapılan bir araştırma, Dotnoso isimli kullanıcı tarafından 3 Kasım 2012’de atıldığı görünen tweetin sahte olduğunu ortaya çıkardı. Bryant’ın ölümü ile ilgili kehanet bildiren tweetin altında yer alan Carbon v.2.5 isimli istemci, Dotnoso’nun yalanını ortaya çıkardı.

Bir Twitter kullanıcısının yaptığı araştırma, Carbon yazılımının 2.versiyonunun 2014 yılında yayınlandığını, 2,5 isimli versiyonun ise 2017 yılında yayınlandığını ortaya çıkardı. Daha da önemlisi Carbon v.2.5, geçmiş zamanlı tweetler atmak için kullanılıyordu. Yani kullanıcılar, bu istemci üzerinden attıkları tweetleri, geçmişte atılmış gibi düzenleyebiliyorlar.

Dotnoso isimli Twitter kullanıcısı da, büyük sayılarda etkileşim elde etmek için Carbon v.2.5 isimli uygulamayı kullanmış. İnternette hakkında çok az bilgi bulunan bu uygulamanın, insanları bu şekilde kandırmak için kullanılması sosyal medyada baya tepki çekti.

Related posts

Doğmamış Bebekte Koronavirüs Çıktı!

Nihal Sanlı

İçişleri Bakanlığı Yeni Önlemleri Açıkladı!

Fatih Akgün

Çekirge’nin ardından karınca istilası ülkede paniğe yol açtı.

Fatih Akgün

Yorum Yap