Teknolojix Haber
ROBOTLAR TEKNOLOJİ (Genel) YAŞAM YAZILIM

Kodlama İle Değil İzleyerek Öğrenen ROBOTLAR..!

İzleyerek Öğrenen Robot Herkesi Şaşırtıyor!

Şimdiye kadar takla atan, konuşabilen ,etrafındaki nesneleri taşıyabilen robotlara şahit olduk. Ama bu robot onlardan farklı.İzleyerek yemek masası hazırlamayı öğrenen bir robot geliştirildi.Robotlar artık kodlama ile değil izleyerek öğrenmeyi gerçekleştirebileceklerini göstermiş oldu.

 

İzleyerek Öğrenen Robot Geliştirildi

 

Robotlara bir şeyler öğretmek bugüne kadar doğrudan kodlama yapmayı, deneme yanılma testlerini veya makineyi elle tutmayı gerektiriyordu. Şimdi ise makineye bir şey öğretmek için her zamanki gibi davranmanız yeterli olabilir.
MIT (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacılarının geliştirdiği Belirsiz Spesifikasyonlarla Planlama (PUnS) adlı sistem, robotların yemek masasını hazırlamak gibi karmaşık görevleri öğrenmesini sağlıyor.
Robotlarda Doğrusal Zamansal Mantık

PUnS, doğru davranışları ödüllendirme yöntemi yerine, belirli tanımlamalar için robotuninançlara” sahip olmasını sağlıyor. Robot, şimdi ve gelecekte yapması gereken şeylere bir neden kazandırmak için bir dil (doğrusal zamansal mantık) kullanıyor.

Kriterler, en yüksek olasılık, en fazla formül veya hatta en az başarısız olma olasılığı bulunan formülleri tamamlayabiliyor.

İzleyerek Öğrenen Robotlar Geliştirilecek

Geliştiriciler, sadece izleyerek öğrenmekle yetinmeyen, geri bildirim de sağlayabilen bir sistem geliştirmek istiyorlar. Bu çok zaman alabilir ancak sadece sizi izleyerek yeni görevler üstlenen ev robotlarının yolunu açabilir.

Related posts

Akıllı Saatler için Google Play Store Atılımı

Fatih Akgün

1000 TL’lik Sosyal Yardım Ne Zaman Ödenecek?

Meryem ACAR

İstanbul’ da yazılım okulları açılıyor.

Fatih Akgün

Yorum Yap