Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Köklü Marka Opel’in kurumsal kimliği ve logosu yenilendi

Opel, 1963’ten beri ürettiği tüm otomobillerde hepimizin görmeye alışık olduğumuz logosunu kullandı. Bir çember ve çemberin içindeki şimşekten oluşan bu logo, hem otomobil sahipleri hem de otomobil takipçileri tarafından benimsendi. Ancak zaman su gibi akıp geçiyor, değişim hiç olmadığı kadar değişiyordu. Logo da zamana ayak uydurmak zorundaydı. Bu yüzden Opel, yıllar boyu logosunda ufak tefek değişikliklere giderek, onu zamana uydurmaya çalıştı ve bunda görünüşe göre başarılı da oldu. Fakat Opel, logosunda radikal bir değişiklik yapmadı. Ta ki yeni SUV otomobil Opel Mokka’nın görücüye çıktığı günümüze kadar.

OPEL LOGOSU DEĞİŞTİ

Opel logosunu yenileme kararı aldı. 1963 yılından beri yukarıda anlattığımız gibi sadece zamana uygun bazı değişimler yaşayarak günümüze kadar gelen klasik Opel logosu, yerini Opel Mokka ile birlikte tanıtılan yeni logoya bıraktı. Peki Opel’in yeni logosunda nasıl değişiklikler var?

İŞTE OPEL’İN YENİ LOGOSU

Opel’in yeni logosu, önceki logoyla neredeyse aynı tasarıma sahip. Ancak önemli farklar var.

Örneğin; dahza önce logodaki çemberin üst kısmında yer alan Opel yazısı, daha ince bir font ile güncellenerek çemberin alt kısmına alınmış durumda. Çember ise daha ince bir hale getirilmiş. Opel’in Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Adams da Opel logosundaki bu detaylara dikkat çekiyor.

‘İNCE BİR GRAVÜR GİBİ’

Opel logosu hakkında konuşan Mark Adams, Logonun dış çemberinin daha ince, daha zarif, daha kibar ve daha belirgin olduğunu söyleyerek, ”Bu detaylar markamızın logosunu daha da vurgular nitelikte. tüm detaylar oldukça keskin.” dedi. Çemberin altına alınan Opel yazısı için ise Adams, ”Bir mücevher parçasındaki ince bir gravür gibi” ifadelerini kullandı. Opel’in yeni logosu yeni Opel Mokka ile birlikte diğer tüm otomobillerde kullanılmaya başlanacak. Ancak logo ilk olarak Opel Mokka’da hayat bulacak.

Pandeminin de etkisiyle dijital çağın tam anlamıyla başladığı otomotiv sektöründeki markalar bu dönüşüme ayak uydurmak için kimlik niteliğindeki logolarını güncellemeye başladı. Volkswagen, Toyota ve BMW gibi markaların ardından şimdi de Opel güncel kimliğiyle karşımızda.

Markanın kurumsal kimliğini daha modern ve cüretkar bir görünüme kavuşturmak için yenilenen logonun arka planındaki güneş ışığı sarısı renginin yerini artık daha parlak bir sarı almış. Alman marka Opel sarısı adı verdiği bu rengin Opel’in inovatif yönünü ve ‘elektriklenme’ konusundaki atılımlarını daha iyi temsil ettiğini belirtiyor

Markanın global pazarlama şefi Patrick Fourniol, yeni logoyla ilgili açıklamasında “Yeni çağ daha modern markalara, modern markalar da daha temiz bir tasarıma ihtiyaç duyar. Yeni kurumsal kimliğimizle ne kadar farklı, yenilikçi ve geleceğe hazır bir marka olduğumuzu açıkça belli ediyoruz” ifadesine yer verdi.

Kurumsal kimliğin yanı sıra Opel’in güncellenen logosunu aslında ilk kez GT X Experimental isimli konsept çalışmasının üzerinde görmüştük. Yeni logoyu üzerinde barındıran ilk seri üretim modelleri ise yeni Mokka ve Crossland olacak.

Related posts

Yeni Audi Q5 tanıtıldı! İşte Özellikleri!

Fatih Akgün

KIA, Kalite Araştırması’nda 6 Yıldır Zirveyi Koruyor!

Fatih Akgün

Honda, Formula1’den çekildiğini duyurdu

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım