Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA TeknolojiXHaber

Kolay Para Kazanmak İçin Z Kuşağı Yatırımcılar Daha Fazla Risk Alıyor

İngiliz finansal hizmetler şirketi Barclays tarafından yapılan bir anket ilginç sonuçlar ortaya çıkarmış. 

Bu ankete göre Z kuşağı yatırımcılarının hızlı bir şekilde zengin olmak için daha yüksek riskler almaya yatkın oldukları ve kötü yatırım alışkanlıkları edindikleri gözlemlenmiş.

Z  kuşağı yatırımcıları piyasa fırsatlarından yararlanmak ve kısa vadeli kazançlar elde etmek için son derece sık alım satım yapmakta, daha fazla risk almakta ve portföylerini yakından takip etmektedir. 

Ankete göre, Z kuşağı yatırımcılarının beşte birinden fazlası (yüzde 21) piyasadan yararlanmak için yatırım yapıyor. 

Yüzde 16’sı hızla zengin olmak için “piyasalarda oynamayı” planlıyor. 

Çoğu, yatırımlarını beş yıl içinde tasfiye etmeyi de planlıyor. 

Özellikle pandeminin başladığı 2020 yılında, neredeyse üçte bire varan rakamlarda Z kuşağı yatırımcıları para yatırırken daha fazla risk almaya başladıklarını ifade etti.

Bir rol model olarak Finfluencer

Ankete göre, yaşlı geleneksel yatırımcılar uzun vadeli hedeflere daha fazla dikkat etme ve gayrimenkul satın almaya odaklanma eğilimindedir. 

Geleneksel yatırımcılar 2020 yılında da daha fazla risk almaya istekli olmamışlardır.

Pandemi sırasında, Z kuşağına hitap eden yeni bir sosyal medya etkileyicisi türü ortaya çıkmıştır: Finfluencer’lar. Statista.com’a göre, sık kullanılan “#FinTok”, “#StockTok”, “#finance” ve “#investing” hashtag’lerinin toplamda yaklaşık 7,5 milyar hiti vardır. Bu etiketlerin altında yer alan videoların türleri ise değişiklik gösteriyor.

İki farklı yatırım ve finans uzmanı var

Bir yanda finansal eğitim veren, sektördeki cinsiyetçiliğe karşı kendini savunan ya da kripto para birimleri hakkında bilgi veren finansörler var. 

Bir tarafta da yatırım tavsiyeleri veren veya çeşitli alım satım stratejilerinin reklamını yapan bir kesim bulunmaktadır.

İlgililer bu paylaşımlarda genellikle hızlı ve yüksek getiri vaat etmektedirler. Bununla birlikte, bu danışmanların çoğu nadiren kalifiye finans uzmanlarıdır ve profillerinde bunu açıkça belirtmektedir.

Related posts

WhatsApp, ‘7 Gün Sonra Otomatik Silinen Mesaj’ Özelliğini Tanıttı

Fatih Akgün

NASA’daki Türk bilim Kadını Dünyanın zeki kadınları arasında

Fatih Akgün

Fiat 500X Suv Yenilendi: İşte Özellikleri ve Türkiye Fiyatı

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım