Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel)

Kolombiya’da yeni ürün tabuta dönüşebilen hastane yatağı

Kolombiya yeni ürün tabut hastane yatağı

Kolombiya’da yeni ürün tabuta dönüşebilen hastane yatağı üretildi. ‘Maddi durumu kötü olan ailelerin tabuta verecek parası yok’

Teknolojinin gelişmesi ile tüm sektörlerde ihtiyaç olan yeni ürünlerinde üretilmesi hızla devam ediyor. Kovid19 pandemisi nedeni ile birçok ülkede hem hastane yatağına hemde tabuta olan ihtiyaç artıyor. Bazı ülkelerdeki şirketler buna çözümler geliştiriyor. Bu ülkelerden biri de Kolombiya. Dar gelirli pek çok insanın yaşadığı  Kolombiya’da yeni ürün tabuta dönüşebilen hastane yatağı üretildi. Bu ülkedeki bir çok insan ancak kendilerini ve ailelerini doyurabilecek kadar paraya sahip.

Maddi durumu kötü olan ailelerin tabuta verecek parası olmadığını bilen Kolombiya’da bir pazarlama şirketi, ülkedeki hastane yatağı ve tabut eksikliği sıkıntısına sıra dışı bir çözüm getirecek bir ürün tasarlamış; hem hastane yatağı hem de hastanın hayatını kaybetmesi durumunda tabuta dönüşebilen karton bir yatak. Yatağın üretim maliyeti çok yüksek olmadığından satış fiyatı da diğer tabut fiyatlarına göre düşük.

ABC Displays isimli şirket, tasarladıkları metal iskelete sahip karton hastane yatağının, hastanın ölmesi durumunda tabut olarak da kullanılabileceğini belirtiyor. Tabuta dönüşebilen hastane yatakları oluklu mukavva’dan yapılıyor.

Şirket yöneticisi Rodolfo Gómez, Ekvador’daki tabut yetersizliği nedeniyle insanların koronavirüs kurbanlarını sokakta kartonlarla muhafaza etmesinden esinlendiklerini ifade ediyor.

Ekvador’un Guayaquil sahil kentinde, koronavirüs vaka sayısı ile birlikte tabut bulamadıkları veya satın alamadıkları için ölen yakınlarını toprağa veremeyenlerin sayısı da artmıştı. Cenazelerin çoğu karton kutularda saklanmıştı.

Gomez ayrıca, Amazonas eyaletine 10 tabut-yatak bağışlayacaklarını duyurdu.

Bir sedye boyutunda fakat sedyeden daha hafif, 150 kilogram ağırlığa kadar dayanıklı olan yatakların yapımında oluklu mukavva kullanılıyor. Yatakların fiyatının 85 dolar olması öngörülüyor.

Kolombiya’da bugüne güne kadar 9 bin 500 Kovid-19 vakkası tespit edildi, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 420’nin üzerinde.

Kaynak :sputniknews

Teknoloji haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Related posts

Apple’dan yeni 16 inç MacBook Pro

admin

Volkswagen’de Yeşil Elektrik Hedefi Yüzde 90

Fatih Akgün

Çin ‘Mars’a iniş testi’ yaptı

Fatih Akgün

Yorum Yap