Teknolojix Haber
YAŞAM

Kontakt Lens ve Gözlük Temizliği ile İlgili uzman Tavsiyeleri!

İçinde bulunduğumuz dönem, kişisel temizliğimize her zamankinden çok daha fazla önem göstermemizi zorunlu kılıyor. Uzmanlar, özellikle gözlük ve kontakt lens kullanan kişilerin, el temizliğine daha fazla dikkat etmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Uzmanlar, gözlük ve kontakt lens kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikle, sağduyu ile alınacak önlemlerin enfekte olma riskini önemli ölçüde azaltabileceğini hatırlatan Amerikan Oftalmoloji Akademisi sözcüsü Dr. Sonal Tuli, Bu yüzden ellerinizi gün içinde sık sık yıkayın. Lensleriniz için kaliteli hijyen suları kullanın. Burnunuza, ağzınıza ve özellikle gözlerinize dokunmaktan veya onları ovalamaktan mümkün mertebe kaçının ifadelerini kullandı.

Dr. Tuli ayrıca gözlük kullanan kişilerin gözlüklerini düzenli olarak temizlemesi gerektiğini söylüyor. Yeni tip koronavirüs, enfekte olmuş hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile bulaşıyor. Bu nedenle uzmanlar, kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmenin son derece riskli bir davranış olduğu konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Birleşik Krallık merkezli Specsavers Klinik Hizmetleri Direktörü Giles Edmonds ise gözlüklerin gün içinde sık sık temiz bir bezle silinmesi gerektiğini söylüyor. Gözlüklerinizi bir yüzeye koymanız gerekiyorsa, tekrar takmadan önce temizlediğinizden emin olun diyen Edmonds, uyarılarına şu sözlerle devam ediyor: Yüzünüze dokunmadan gözlüklerinizi takmak veya çıkarmak neredeyse imkansız. Bu nedenle ellerinizi sık sık sabun ve su ile en az 20 saniye yıkamayı ihmal etmeyin. Lenslerinizi takmadan ve çıkarmadan önce ellerinizi sabun ve suyla dikkatlice yıkamalısınız“.Tüm kontakt lens kullanıcılarının, lenslere temas eden parmak ve başparmak uçlarına özellikle çok dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Edmonds, hem kendinizi hem de çevrenizdeki insanları korumak için ellerin doğru tekniklerle yıkınması çağrısında bulunuyor.

Related posts

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan Flaş LGS Açıklaması

Yasemin ACAR

Dev Mobilya Şirketi IKEA: Maske ve Dezenfektan Üretmeye Başladı

Yasemin ACAR

2020 Bilim ve Teknolojide Nasıl Geçti Beraber Bakalım

Fatih Akgün

Yorum Yap